Navrhované je rušenie 13. dôchodkov, vyplácanie rodičovského príspevku do 2. roku života či zvýšenie dane na tabak či alkohol. Kde všade by sme si mali uťahovať opasky?! To, že treba ozdraviť verejné financie, je jasné zrejme už aj populistom.
Dosluhujúci premiér Ľudovít Ódor spolu s ministrom financií Michalom Horváthom ponúkli popri vizualizácii z kociek lega ešte zrozumiteľnejší nástroj - webovú aplikáciu s kalkulačkou, na ktorej možno namodelovať vlastnú podobu konsolidácie verejných financií. Analytici vládneho Inštitútu finančnej politiky (IFP) prepočítali vplyv zhruba stovky rôznych opatrení na strane príjmov a výdavkov, a to na tri roky dopredu.
„Budúca vláda môže povedať, že si bude vyberať úplne iné opatrenia, ktoré chce. My len hovoríme o tom, že si tu môžu nájsť inšpiráciu. Sú tam vyčíslené dopady aj naznačené veci, do akej miery to ovplyvňuje ekonomický rast. My nemáme preferované jednotlivé opatrenia, to sú opatrenia, ktoré sme pozbierali, a ďalšia vláda si bude môcť z nich slobodne vyberať,“ priblížil Ódor.
Podľa Ódorovej vlády by povolebná koalícia mala ušetriť za tri roky zhruba 6 miliárd eur, čo bolo aj číslo 5,0 % vyskladané z lega na tlačovej konferencii. Toľko percent HDP treba ušetriť v najbližších troch rokoch, aby sa zastavil rast dlhu. Šetriť musíme však postupne ešte viac, keďže práceschopných ľudí bude v budúcich desaťročiach menej a na dôchodky pôjde čoraz viac peňazí.