Zneužívajú ich dôverčivosť a často aj veku prirodzenú nepozornosť. Za slušným oblečením a milým správaním sa skrývajú nečisté úmysly a dôchodcovia sú často obeťou zlodejov a podvodníkov. V stredu vám Nový Čas priniesol informáciu o pani Anne, ktorá podvodníkovi dala za kontrolu vodomeru až 80 eur. A to bol zrejme ten najlacneší podvod! Ako sa chrániť a nenaletieť?
Aj keď sa o nich hovorí v médiách, stále sa nájdu starší ľudia, ktorí naletia podvodníkom na rôzne triky. Pani Anna pustila do bytu človeka, ktorý si ju vybral pravdepodobne náhodne, na mieste. Bratislavská polícia v ten istý deň uverejnila na svojom profile na sociálnej sieti hneď dva čerstvé prípady.
„O celoživotné úspory prišli ďalšie dve seniorky, ktoré uverili podvodníkom, že ich dcéry mali dopravné nehody, pri ktorých zranili malé deti.„ informovali policajti. Od seniorov pýtali peniaze na to, aby rodičia zraných ich dcéry nezažalovali. V takejto situácii je dôležité zachovať si chladnú hlavu, nepodliehať emóciám a overiť si pravdivosť danej informácie, ideálne skontaktovaním danej osoby. Pre zvýšenie autenticity pritom môžu podvodníci neraz zneužiť aj názvy orgánov verejnej moci, ako je napríklad polícia.
Problémom seniorov sú aj SMS
Spolu s rastúcou popularitou nákupov cez internet sa pritom rozmohli aj podvodné sms správy, ktoré zneužívajú názvy kuriérskych doručovacích spoločností alebo samotnej pošty a od ľudí žiadajú zaplatiť poplatok za zásielku zadaním údajov k platobnej karte. „Na takéto správy neodporúčame v žiadnom prípade akokoľvek reflektovať,“ radí Linda Valko Gáliková z 365.bank. Zároveň upozorňuje, že „žiadna banka od svojich klientov nepožaduje citlivé údaje prostredníctvom externých stánok, esemesiek či e-mailov.“