Wasabi
Wasabi je korenie získané z eutremy japonskej, nazýva sa aj japonský chren. Má ostrú, štipľavú chuť a jasne zelenú farbu. Hoci je základnou prísadou do sushi a rezancov v japonskej kuchyni, môžete ním dochutiť aj iné pokrmy. Jeho účinky sú mnohoraké, je antiparazitický, podporuje trávenie, detoxikuje a je výborným zdrojom vitamínu C.
Ako ho užívať: Čerstvý koreň možno nastrúhať alebo ho použite vo forme pasty. Pri varení možno využiť i wasabi v prášku.
Ženšen
Všehoj ázijský, čiže ženšen pravý (Panax ginseng), je prezývaný aj koreň života. Čínsky ženšen je vhodný skôr pre mužov, sibírsky ženšen je vhodnejší pre ženy, obzvlášť ak trpia poruchami menštruačného cyklu. Ženšen má v sebe celú škálu prospešných látok. Ide o spektrum aminokyselín, polysacharidov a vitamínov. Jeho hlavným tajomstvom účinku sú však glykozidy, nazývané ginsenozidy. Ženšen pravý pôsobí na obehový systém, centrálnu nervovú sústavu, sústavu žliaz s vnútornou sekréciou aj na imunitný systém.
Ako ho užívať: Pridajte ho do polievok alebo pripravte ako čaj. Ochutnajte ho kandizovaný alebo ako tinktúru.
Kurkuma
Rastie v trópoch a je známa ako liečivo i farbivo. Neraz ju označujú ako žltý zázvor, keďže je s ním príbuzná. Jej typická žlto-oranžová farba je spôsobená látkou zvanou kurkumín. Jeho účinky sú všestranné a siahnuť by po ňom mali ľudia trpiaci zápalmi a bolesťami. Zvyšuje kvalitu spánku, zlepšuje náladu, má upokojujúci účinok. Odporúča sa aj pri depresii. Vďaka antibakteriálnym, antimikrobiálnym a antivírusovým účinkom by nemala chýbať v žiadnej kuchyni. Kurkumín sa pomerne ťažko vstrebáva, preto sa odporúča pri príprave jedál kombinovať ho s čiernym korením.
Ako ju užívať: Pridajte ju do jedla ako koreninu v podobe prášku alebo si pripravte kurkumový odvar.