„Ostatný výrazný pád cien ropy spolu s ráznym poklesom rafinačných marží implikuje značné zlacňovanie palív na slovenských čerpacích staniciach v najbližších týždňoch,“ uviedol pre agentúru SITA Pánis.
Ropa zaknihovala masívny pokles, najväčší od marca, ktorý ju zhodil z najvyšších úrovní v tomto roku na jeden a pol mesačné minimá, kde sa naposledy nachádzala na konci letných prázdnin. Benchmark Brent stratil približne 11 percent a končil pod 85 dolármi za barel, pričom zmes WTI odovzdala vyše deväť percent a obchodovanie končila tesne pod 83 dolármi.
Za prudkým poklesom ceny ropy stál podľa Pánisa výrazný posun dlhopisových výnosových kriviek na oboch brehoch Atlantiku nahor na úrovne z pred vypuknutia finančnej krízy v roku 2008, keď trhoví hráči prehodnocovali nastavenie menovej politiky smerom k „higher for longer“. „Trhy sa začali obávať, že k skroteniu inflácie pri ostatnom odraze cien ropy, pri robustných trhoch práce a pri relatívnej odolnosti najmä americkej ekonomiky bude potrebná utiahnutá menová politika po dlhšie obdobie v porovnaní so skoršími očakávaniami, pričom tento scenár avizovali aj centrálni bankári,“ dodal Pánis.
Predĺžené obdobie reštriktívnej menovej politiky by mohlo ešte podľa neho viac hrýzť už spomaľujúci sa ekonomický rast a negatívne vplývať na rast dopytu po rope. „V takomto prostredí išli úplne do úzadia ponukové faktory v podobe pokračovania obmedzenia ťažby kartelom OPEC+ vrátane dobrovoľných škrtov Saudskej Arábie a Ruska,“ uzavrel Pánis.