"Nemyslíme si, že tá štruktúra, v ktorej rozpočet predkladáme, je dobrá pre Slovensko. Veľkosť konsolidácie, ale ani štruktúra konsolidácie nie je to, čo Slovensko potrebuje. A očakávame, že Národná rada takýto zákon napokon neschváli. Budeme jej dokonca odporúčať, aby takýto zákon neschválila," doplnil minister financií.
V momente, keď dočasná vláda odborníkov nedostala dôveru v parlamente a mala povinnosť pripravovať vyrovnaný rozpočet, bolo podľa Horvátha jasné, že kapacitne nestíha pracovať na dvoch plnohodnotných návrhoch. Navyše pre alternatívny návrh nemá ani mandát, keďže nemôžu meniť zákony.
Pripomenul, že súčasný kabinet pripravil široké menu možných konsolidačných opatrení, z ktorých si môže nová vláda vybrať. "Pootvárali sme rôzne daňové predpisy, spustili sme diskusiu vo viacerých oblastiach tak, aby keď nastúpia do svojich kresiel noví ministri, mali pripravenú pôdu pre čo najrýchlejšie rozhodnutia tak, aby konsolidačné opatrenia mohli začať platiť čo najskôr v budúcom roku," zdôraznil Horváth.
Ak by sa zostavovanie novej vlády naťahovalo, Slovensko by sa pravdepodobne od nového roka na nejaký čas dostalo do rozpočtového provizória. "Myslím si, že mesiac, dva v rozpočtovom provizóriu zvládneme. Ale je dôležité, aby sme maximálne využili ten čas povedzme do januára, aby sme si veci vydiskutovali v rámci krajiny, aby sme spravili rozhodnutia a potom ich začali uvádzať do praxe," doplnil minister.