Dodal, že o rozsiahlej invázii vedel len úzky kruh najvyšších veliteľov v Gaze. Avizoval však, že spojenci Hamasu - ako sú Irán či libanonské šiitské hnutie Hizballáh - sa "do bitky zapoja, ak bude Gaza vystavená vyhladzovacej vojne".
Baraka súčasne poprel medializované správy, že iránski bezpečnostní predstavitelia pomáhali útok plánovať alebo naň dali súhlas na minulotýždňovom stretnutí v Bejrúte. Pripustil pritom, že Irán a libanonská militantná skupina Hizballáh v minulosti Hamasu pomáhali. Spresnil však, že od vojny v Gaze v roku 2014 si Hamas vyrába rakety a cvičí svojich bojovníkov sám. Baraka odmietol špekulácie, že cieľom útoku Hamasu na Izrael, ktorý bol údajne plánovaný viac ako rok, bolo zmariť snahy USA snažiacich sa presvedčiť Saudskú Arábiu, aby normalizovala svoje vzťahy s Izraelom.
Podľa jeho slov bolo konanie Hamasu dôsledkom radu krokov, ktoré za posledný rok podnikla izraelská krajne pravicová vláda - vrátane návštev izraelských politikov na posvätných miestach v Starom mesta Jeruzalema či zvýšeného tlaku na palestínskych väzňov zadržiavaných Izraelom.
Povedal tiež, že podľa informácií Palestínčanov mal Izrael údajne v pláne zabiť vodcov hnutia Hamas. Baraka vyhlásil, že dokonca aj samotný Hamas bol šokovaný rozsahom svojej operácie nazvanej búrka al-Aksá, pretože očakával, že Izrael útoku zabráni alebo ho aspoň lokalizuje.