Vie sa už, kde bolo epicentrum a aké boli najväčšie namerané hodnoty?
- Epicentrum bolo pravdepodobne pri obci Ďapalovce, čo je na východ od vodnej nádrže Domaša, na spojnici miest Humenné a Stropkov. Podľa Európskeho seizmologického centra je možné, že v oblasti epicentra dosiahlo zrýchlenie seizmického pohybu hodnotu až 2,45 metra za sekundu na druhú, t. j. 0,25 g. To je hodnota, ktorá zodpovedá úrovni ohrozenia pre tzv. 475-ročnú návratovú periódu. Inými slovami, je to medzná hodnota, ktorú sme odhadli v analýze zemetrasného ohrozenia na obdobie 475 rokov.
Mal pohyb litosférických platní mimo Slovenska vplyv na toto zemetrasenie?
- Primárnym faktorom vzniku tektonických zemetrasení na svete sú vzájomné pohyby litosférických platní. Ale pozor, my sme tu na Slovensku vnútri litosférickej platne, dosť ďaleko od okraju litosférických platní, takže takéto úvahy sú neopodstatnenou konštrukciou.
Dá sa predvídať takýto úkaz?
- Na Slovensku existuje niekoľko ohniskových oblastí, v ktorých môžu vzniknúť zemetrasenia tejto veľkosti, to znamená s magnitúdom okolo 5-ky alebo aj väčšie. Nevieme, kedy a kde vzniknú.
Môžeme očakávať ešte dotrasy v nasledujúcich hodinách, dňoch?
- Pri zemetrasení s týmto magnitúdom môžu byť dotrasy, ale zatiaľ sa zdá, že nie sú. Pri najväčších zemetraseniach vo svete, napr. s magnitúdom 8 a väčším, vznikajú tisícky dotrasov aj celé mesiace. Ale toto je podstatne menšie zemetrasenie. Dotrasy však nemožno vylúčiť.