Zaznamenali sme na tomto území zemetrasenie podobnej veľkosti?
- V tejto oblasti predpokladáme, že v roku 1778 bolo zemetrasenie, ktoré mohlo mať magnitúdo 5. Po tomto zemetrasení ich bolo ešte asi 9, všetky mali magnitúdo v intervale 4 až 5.
Z hľadiska celého Slovenska, kde sú najrizikovejšie oblasti?
- Kým neexistovali seizmometre a seizmická sieť, tak vznikali zemetrasenia, ktoré sa dajú len ťažko kvantifikovať. Ale zemetrasenia tejto veľkosti alebo potenciálne väčšie môžu vzniknúť v ohniskových zónach - Dobrá Voda v Malých Karpatoch, v okolí Žiliny, na strednom Slovensku, pri Komárne a práve tu na východnom Slovensku.
Budú sa zemetrasenia vyskytovať častejšie ako doteraz?
- Máločo je také nepravidelné ako výskyt zemetrasení v priestore a v čase. Vnútro Zeme je také zložité a procesy v nej tiež, že ozaj nie je dôvod predstavovať si akúkoľvek pravidelnosť. Naposledy sme mali zemetrasenie v tejto oblasti v roku 2003, ktoré malo magnitúdo 4,2. Od roku 1906, keď bolo naposledy veľké zemetrasenie na Slovensku s epicentrom pri Dobrej Vode, máme v podstate deficit energie uvoľnenej vo forme zemetrasení na Slovensku. Keď to porovnám s najaktívnejšími oblasťami sveta, ako sú Japonsko, Kalifornia, Grécko, Turecko či Taliansko, našťastie máme tých zemetrasení podstatne menej.