Mäkké zručnosti žiadali tento rok firmy spolu v 189-tisíc pracovných ponukách, bolo ich teda viac ako dopyt po jazykových a počítačových znalostiach. Sú to totiž univerzálne prenositeľné zručnosti, ktoré človek zužitkuje bez ohľadu na povolanie, v ktorom pracuje.
Aj preto je veľmi dôležité ich uviesť v životopise. Zmena nenastala len v textoch pracovných ponúk, ale aj na pohovoroch. „Pri pohovoroch už väčšina zamestnávateľov neoveruje len tvrdé zručnosti, ale aj mäkké formou rôznych case studies či prezentácií, pri ktorých môžu vidieť, ako kandidát rozmýšľa, ako sa správa, ako komunikuje. Zvykom býva, že si firmy zavolajú kandidáta na skúšobný poldeň či deň, aby si vedeli overiť práve tie mäkké zručnosti priamou interakciou s ostatnými členmi tímu,“ vraví Zuzana Kaňuchová, HR Business Partner v spoločnosti Profesia.
Podstatné sú soft skills
Väčšina najčastejších požiadaviek zamestnávateľov sú najmä mäkké zručnosti, no uchádzači sa tomuto trendu zatiaľ neprispôsobili. Takmer všetci najčastejšie spomínajú tvrdé zručnosti, ako sú znalosť jazykov a počítačová gramotnosť. Mali by však vyzdvihovať svoje soft skills, čiže takzvané mäkké zručnosti. To sú, jednoducho povedané, tie, ktorých stupeň znalosti sa nedá merať.
Pri výbere zamestnanca je dôležitá aj osobnosť
Mária Harvaníková, PRO Business Solutions
- Klientov zaujíma napríklad prístup kandidáta k práci, ku kolegom či k riešeniu problémov. Všeobecne veľmi žiadanou je v súčasnosti napríklad schopnosť flexibility - v prostredí fúzií, rastu nadnárodných korporácií je nevyhnutné vedieť sa prispôsobiť. Zamestnanci, ktorí ťažko prijímajú zmeny, resp. ich prijímajú s protestmi, sú často nahrádzaní. Na mnohých pozíciách technického charakteru je žiadaná napríklad schopnosť pracovať v tíme, teda vzájomná podpora, schopnosť zdieľať informácie a vedomosti, dodržiavanie termínov.