Vopson tvrdí, že fyzické správanie informácií v našom vesmíre pripomína proces, kedy počítač maže alebo komprimuje kód. A myslí si, že stroje, ktoré to riadia, sa domnievajú, že si to nevšimneme.
„Moje štúdie poukazujú na bizarnú a zaujímavú možnosť, že nežijeme v objektívnej realite a že celý vesmír môže byť len super pokročilá simulácia virtuálnej reality,“ vyhlásil profesor Vopson.
Ten tiež stanovil zákon infodynamiky a tvrdí, že informačný obsah sa minimalizuje, entropia (neusporiadanosť) sa neustále znižuje. Čo je v rozpore so zákonom termodynamiky, ktorý hovorí o opaku.
„Druhý zákon infodynamiky vyžaduje minimalizáciu informačného obsahu spojeného s akoukoľvek udalosťou alebo procesom vo vesmíre. Zjednodušene povedané, zdá sa, že sa všetko vyvíja do rovnovážneho stavu, kedy je informačný obsah minimálny. Takéto správanie plne pripomína pravidlá používané v programovacích jazykoch a počítačovom kódovaní. Simulácia superzložitého vesmíru, ako je ten náš, by vyžadovala vstavaný mechanizmus na optimalizáciu a kompresiu dát, aby sa znížil výpočtový výkon a požiadavky na ukladanie dát na spustenie simulácie. To je presne to, čo pozorujeme prostredníctvom empirických dôkazov všade okolo nás, vrátane digitálnych dát, biologických systémov, atomistických systémov, matematických symetrií a celého vesmíru,“ tvrdí profesor Vopson.