Na webe projektu "Ženy, na voľby!" sa pripomína, že Poľsko je jednou z prvých krajín na svete, kde ženy získali volebné právo. Od roku 1918, krátko po znovuzískaní nezávislosti, mohli vykonávať volebné právo a byť volené do verejných funkcií. Poľsko zaviedlo volebné právo žien skôr ako USA a mnohé terajšie krajiny Európskej únie - Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Taliansko či Grécko.
Euronews dodala, že príčinou neúčasti poľských voličov vo voľbách je aj nedostatok dôvery v politikov. Voliť odmieta 10 percent voličov.
"Nemám absolútne žiadnu dôveru v politikov a myslím si, že si to politici zaslúžili. Verím v priamu demokraciu, nie v parlamentnú demokraciu. Myslím si, že treba hlasovať v prospech konkrétnej veci, napríklad počas referenda, a nedávať neobmedzenú plnú moc osobe, ktorá by sa mohla rozhodovať tak či onak. Nemám žiadnu kontrolu nad tým, čo budú títo ľudia robiť potom," argumentovala aktivistka Zenobia Zaczeková.
Nedeľné hlasovanie o zložení poľského parlamentu rozhodne o tom, či vládnuca konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) získa bezprecedentné tretie funkčné obdobie a bude pokračovať vo svojej euroskeptickej politike, alebo či sa k moci v Poľsku dostanú opozičné sily, konštatovala začiatkom tohto týždňa agentúra AP.