Podľa posledných správ má namierené k nám. Dragoslava spája so Slovenskom podobne ako ďalších už odsúdených Balkáncov to, že má k dispozícii slovenské doklady vrátane nášho občianskeho preukazu. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák zúri a je presvedčený, že Dragoslav a jemu podobní ľudia sa dostali k našim dokladom vďaka mastným sumičkám.
Dragoslav Kosmajac je na úteku už piaty deň. Srbsko, v ktorom má obrovské majetky a vplyv, sa rozhodol opustiť potom, čo ho srbský premiér Aleksandar Vučić verejne nazval najvplyvnejším drogovým bosom miestneho podsvetia. Na Kosmajaca pritom nebol ani včera vydaný žiaden zatykač.
„Každý je ticho o tom, že medzi Kosmajacom a políciou existuje kontakt. Žiadal som o potrebné kroky proti jeho osobe, ale dodnes sa nič neudialo. Je to jediný človek v Srbsku, ktorého sa nebojím označiť za najväčšieho narkodílera,“ povedal na tlačovej konferencii premiér, ktorý bol rozčarovaný z toho, že o osobu Kosmajaca sa celé roky nezaujímali ani miestne médiá, aj keď je už dve desaťročia známy ako príslušník podsvetia.
Cestuje k nám
Kosmajac odišiel zo Srbska v sprievode ochrankára a podľa srbských médií použil slovenský cestovný doklad. Na internete sa doposiaľ objavila kópia jeho slovenského občianskeho preukazu, čo už začala preverovať aj slovenská polícia. „Listinu o udelení štátneho občianstva na meno Dragoslav Kosmajac Ministerstvo vnútra SR vystavilo 13. 9. 2004,“ informoval tlačový odbor rezortu. Kosmajacove ďalšie kroky viedli do Čiernej Hory, kde sa stretol so synom.
Miestni policajti chceli zadržať vozidlo s ním a s jeho synom pre dopravný priestupok, dvojica im ušla a syn sa neskôr dobrovoľne prihlásil na polícii, ale už bez otca. Včera Kosmajac prekročil hranice opäť a vstúpil na územie Bosny a Hercegoviny. „Je možné, že cestuje na Slovensko, keďže disponuje slovenskými dokladmi. Nikde na neho nie je vydaný zatykač, ale vďaka tomu, čo povedal náš premiér, tu už nie je v bezpečí. Takže ide do ďalšej krajiny, ktorej doklady má,“ povedal pre Nový Čas zdroj zo Srbska.
Pohoršený Lajčák
Znepokojenie nad celou situáciou vyjadril aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý sa pred vstupom do slovenskej vlády pohyboval ako vysoko postavený úradník na Balkáne. Lajčáka hnevá aj to, že v prípade Kosmajaca by to nebolo po prvýkrát, čo by sa podobný človek dostal k slovenským dokladom.
„Ako človek, ktorý zastupuje Slovensko v zahraničí, sa hanbím za to, že sa našli ľudia, ktorí boli ochotní predať česť a meno tejto krajiny za to, aby takíto ľudia dostali slovenské pasy. Ako je možné, že si títo ľudia kupovali - iné slovo na to nemám - slovenské pasy? Nemám pochybnosti, že na tom niekto poriadne zarobil,“ povedal Lajčák, ktorý si podľa svojich slov bude želať vyšetrenie celého prípadu.
V minulosti sa k slovenskému dokladu dostal už odsúdený drogový mafián Darko Šarić, ale podľa našej polície sa až dodatočne prišlo na to, že ho dostal na základe nepravdivých informácií, čím mu občianstvo nikdy nevzniklo. Ministerstvo poprelo, že by sa k dokladom legálnou cestou dostali aj ďalší díleri Zoran Kostić a Naser Kelmendi.
„Treba si položiť jednu otázku. Či to bolo za peniaze, alebo bol za tým vyšší štátny záujem, čo by znamenalo, že Slovensko vedome tohto človeka využívalo a za odmenu dostal doklady. Ak pochybil úradník, mohli by sme hovoriť o nefunkčnom štáte a o jeho bezpečnostných systémoch,“ povedal bezpečnostný analytik Milan Žitný.
Kto rozhoduje o občianstve
- o udelení občianstva rozhoduje ministerstvo vnútra na základe podkladov od okresných úradov a polície
- v niektorých prípadoch môžu pridať svoje stanoviská aj generálna prokuratúra a iné bezpečnostné zložky
- žiadateľ musí nepretržite žiť na Slovensku osem rokov ešte pred podaním žiadosti o občianstvo
- žiadateľ musí byť bezúhonný a musí ovládať slovenčinu slovom a písmom a mať všeobecné znalosti o krajine
- osemročný limit sa netýka cudzinca, ktorý sa ožení so Slovenkou a žijú spolu päť rokov, alebo ak ide o osobu, ktorá sa významne zaslúžila o prínos pre Slovensko
Gangstri s našimi dokladmi
Sadiki
Kosovského Albánca Bakiho Sadikiho súd právoplatne poslal za mreže na 22 rokov za obchodovanie s drogami po tom, čo ho úrady zadržali pred dvoma rokmi v Kosove na úteku. Sadiki je držiteľom slovenského občianstva a podľa medializovaných informácií sa pozná s bývalým predsedom Najvyšsieho súdu SR Štefanom Harabinom.
Šarić
Srb Darko Šarić sa k slovenským dokladom dostal v roku 2006. Nasledujúce roky sa skrýval pred Interpolom. Bol podozrivý z obchodovania s drogami a z objednávania vrážd v domovskej krajine. V súčasnosti je vo väzení.
Kostić
Slovenské ministerstvo vnútra sa bránilo, že by Zoranovi Kostićovi udelilo pred rokmi slovenské občianstvo, aj keď to pri ňom Interpol uvádzal. Kostić bol vodcom zločineckej mafie, ktorá sa zameriavala na kradnutie diamantov. Je na úteku.
Kelmendi
Kosovčan s bosnianskou národnosťou Naser Kelmendi mal podľa srbských médií patriť k ďalším zločincom, ktorého doklady mali spájať so Slovenskom. Na základe medzinárodného pátrania ho zatkla polícia minulý rok, je v base.
Tolič
Pred diskotékou v Bratislave v roku 2008 zastrelil Ivica Tolič († 50) Jozefa Drinovského († 37). Tolič z Bosny a Hercegoviny utiekol zo Slovenska, neskôr sa zabil pri autonehode. Doma vystupoval ako Petar Stanisljevic.