Sú to "presne tie druhy materiálu, ktoré sme chceli nájsť," povedal Nelson a dodal, že voda bola vo forme hydratovaných ílových minerálov.
Vzorku z asteroidu Bennu bohatého na uhlík odobrala robotická kozmická sonda NASA Osiris-Rex pred tromi rokmi vo vzdialenosti vyše 96 miliónov kilometrov od Zeme. Koncom septembra kapsula so vzorkou, chránená tepelným štítom a spomalená padákmi, pristála v americkej púšti a previezli ju do laboratórií NASA v štáte Texas na preskúmanie.
NASA: "A view of the outside of the OSIRIS-REx sample collector. Sample material from asteroid Bennu can be seen on the middle right. Scientists have found evidence of both carbon and water in initial analysis of this material. The bulk of the sample is located inside."
— Chris Bergin - NSF (@NASASpaceflight) October 11, 2023
Photo:… pic.twitter.com/N3CSZIyond
Vedci očakávali, že sonda na Zem dopraví oveľa viac vzoriek, ako sa podarilo dvom japonským misiám spred niekoľkých rokov. Stále si však nie sú istí presným množstvom, pretože hlavná komora so vzorkami ešte nebola otvorená, uviedla NASA.
"Ide to pomaly a dôsledne," povedal vedúci vedec misie Dante Lauretta z Arizonskej univerzity.
Čierny prach a častice boli podľa Laurettu rozptýlené okolo vonkajšieho okraja komory. "Toto je už vedecký poklad," povedal.
Bennu pochádza z obdobia vzniku Slnečnej sústavy. Vedci dúfajú, že zo vzoriek sa bude dať zistiť, či mohli asteroidy pred miliardami rokov priniesť na Zem základné stavebné zložky života. Pomôže to tiež porozumieť rizikám pri prípadnej zrážke asteroidov so Zemou.