Keď sa povie Letové prevádzkové služby, tak si mnohí z nás vôbec nevedia predstaviť o čo ide. A pritom služby tohto štátneho podniku väčšina z nás už využila alebo dokonca aj pravidelne využíva. Hoci nie priamo, ale prostredníctvom leteckých spoločností, s ktorými cestujeme na dovolenku, na služobnú cestu alebo za štúdiom do zahraničia.
Letové prevádzkové služby SR sú za takmer každým letom lietadla, aj keď ich na palube nikde nevidíme. 24 hodín denne, 7 dní v týždni a 365 dní v roku sa starajú o to, aby sa všetci cestujúci a posádky lietadiel dostali bezpečne tam, kam potrebujú. Starajú sa o to, aby lietanie vo vzdušnom priestore Slovenskej republiky bolo maximálne bezpečné, plynulé a bez zdržaní.
Áno, tí ktorí už tušíte, že ide o riadiacich letovej prevádzky, tak tušíte správne. Spolu s modernými komunikačnými a navigačnými systémami dbajú na to, aby nedošlo vo vzduchu k žiadnej kolízii. Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky sa starajú o bezpečnosť takmer 1300 preletov, štartov, pristátí a vnútroštátnych letov denne, v letnej sezóne okolo až 2000 letov denne. Okrem toho riadia dopravu aj na piatich najväčších slovenských letiskách a to v Bratislave, Košiciach, Poprade, Piešťanoch a Žiline. Štátny podnik Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky monitoruje a riadi leteckú prevádzku v riadenom vzdušnom priestore s rozlohou takmer 50 tisíc km2. Okrem letových prevádzkových služieb poskytuje podnik aj letecké telekomunikačné služby, leteckú informačnú službu, službu pátrania a záchrany, dizajn letových postupov, ako aj letovú kalibráciu.
V modernom výcvikovom stredisku, jedinom svojho druhu na Slovensku, školia a neustále precvičujú špecialistov na riadenie letovej prevádzky.
Profesionalitu a odbornosť spájajú s najmodernejšími systémami a najmodernejšou radarovou a navigačnou technikou. Fungujú ako tím, ktorý v sebe spája nielen riadiacich letovej prevádzky, ale aj technikov, operátorov, dizajnérov letových postupov, inštruktorov či metodikov. Celý tím zamestnancov robí všetko pre to, aby sa cestujúci, ako aj posádky lietadiel vo vzduchu cítili bezpečne.
Letové prevádzkové služby SR sa pozerajú aj do budúcnosti. Veľkú pozornosť venujú bezpilotným leteckým systémom a ich začleňovaniu do vzdušného priestoru. Prognózy hovoria jasnou rečou – v roku 2050 sa bude v európskom vzdušnom priestore pohybovať viac ako 7 miliónov dronov. Drony a lietadlá budú tvoriť jednu veľkú symbiózu a my všetci musíme byť na to pripravení.
Intenzívne spolupracujú aj s kolegami z okolitých krajín ako aj celej Európskej únie, zamestnanci podniku sú pravidelne školení a sú držiteľmi všetkých potrebných medzinárodne uznávaných certifikátov.
Štátny podnik Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky je členom mnohých medzinárodných organizácií. Jeho odborníci sú aktívni v mnohých expertných pracovných skupinách v European Organisation for the Safety of Air Navigation (Eurocontrol), International Civil Aviation Organization (ICAO) či v Civil Air Navigation Services Organisation (CANSO).
Podnik má aj svoju históriu. Poskytovanie služieb pre letectvo na našom území siaha až do roku 1912. Od roku 1930 bola hlavná letecká trasa Praha – Brno – Bratislava vyznačená traťovými svetelnými majákmi a od roku 1929 sa postupne na letiskách budovali stanice pozemných rádiových zameriavačov. Prostredníctvom tejto siete bolo možné zistiť polohu lietadla, viesť ho po trati a naviesť na pristátie aj za zhoršených meteorologických podmienok a v noci. Od roku 1933 boli všetky lietadlá vybavené rádiovými aparátmi a doplňovali posádky o ďalšieho člena – rádiotelegrafistu.
V súčasnej podobe existuje štátny podnik Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky od roku 2000.