Najväčšou prekážkou pri transplantácii od iných živočíchov je odmietnutie orgánu imunitným systémom. Posledný výskum však naznačuje, že vyradenie niektorých génov znižuje toto riziko a naopak zvyšuje šance na úspech. Pri nedávnom pokuse totiž opice, ktorým transplantovali orgány s génmi upravenými v laboratóriu, prežili až dva roky. Informuje o tom portál The Sun.
Americká spoločnosť eGenesis zmenila DNA ošípaných, aby z nej odstránila najrizikovejšie gény a transplantovala ich obličky 21 makakom. V priemere prežili tri týždne, ale jedna z opíc žila 758 dní, zatiaľ čo dve boli na konci štúdie stále nažive a prežili dlhšie ako rok. Generálny riaditeľ eGenesis, Doktor Michael Curtis, povedal: „Toto je kritický krok smerom k úspešným klinickým skúškam na ľuďoch. Naše orgány ponúkajú nádej na nový darcovský zdroj pre státisíce jednotlivcov, ktorým by transplantáciu zachránila život."
Najpotrebnejším orgánom pri transplantácii sú práve obličky. Vedci v časopise Nature uviedli, že aj napriek úpravám génov sa príjemcovi stále musia podávať lieky, ktoré oslabia jeho imunitný systém. Avšak doktor Curtis a kolegovia z Harvardskej univerzity povedali, že ich štúdia je prelomová, pretože opice prežili aj po transplantácii. "Jednou z najväčších prekážok bolo dlhodobé prežitie geneticky upraveného orgánu, a to demonštruje pozoruhodný pokrok," poznamenal doktor Tatsuo Kawai.
Vedci dúfajú, že ošípané budú dobrým zdrojom orgánov pre ľudských pacientov, pretože majú podobnú anatómiu. Rovnako sa zaoberajú aj experimentmi, pri ktorých sa pokúšajú transplantovať srdce ošípaných. „Až klinické skúšky na ľuďoch skutočne prehĺbia naše chápanie tohto pozoruhodného postupu a pomôžu realizovať potenciál tejto technológie,“ dodal doktor Muhammad Mohiuddin.