TASR o tom informovala Renáta Pozdechová z odboru marketingovej komunikácie Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) s tým, že zároveň tak aj región strednej a východnej Európy bude mať po siedmich rokoch zastúpenie vo vedení IAF.
Vedenie IAF zahŕňa prezidenta a 12 viceprezidentov, ktorí sú zvyčajne vedúci predstavitelia vesmírnych agentúr, firiem a výskumných inštitúcií. Združuje viac ako 500 členov zo 77 krajín. Jej cieľom je rozvíjať mierovú medzinárodnú spoluprácu vo vesmírnom sektore. "Pre rastúci slovenský vesmírny sektor je IAF dôležitým zdrojom nových príležitostí na medzinárodnú spoluprácu, ktorá sa stala ešte potrebnejšou po minuloročnom pridružení Slovenska do ESA," skonštatoval Brichta.
Do funkcie viceprezidenta Brichtu zvolili počas Medzinárodného astronautického kongresu v Baku zástupcovia stoviek členských organizácií, medzi ktoré patria aj najväčšie vesmírne agentúry ako ESA, NASA, čínska CNSA, japonská JAXA alebo indická ISRO. Rovnako tiež lídri vesmírneho priemyslu ako SpaceX, Blue Origin alebo Airbus.
Brichta je riaditeľom priemyselnej zložky Slovenskej vesmírnej kancelárie pôsobiacej v rámci SARIO. Venuje sa rozvoju vesmírneho sektora na Slovensku od roku 2019. Pomohol zvýšiť počet firiem a výskumných inštitúcií pôsobiacich vo vesmírnom sektore a Slovensku stať sa pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry (ESA). V roku 2021 tak vznikla Slovenská vesmírna kancelária ako spoločný projekt agentúry SARIO a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.