Schválením príslušnej rezolúcie PZ RE vyzvalo Poľsko, Maďarsko, Grécko, Španielsko a Azerbajdžan, aby urýchlene a v plnom rozsahu vyšetrili všetky prípady zneužitia špionážnych softvérov, potrestali vinníkov a obetiam nelegálneho sledovania poskytli adekvátne odškodnenie.
Uznesenie PZ RE, ktoré vzniklo na základe správy holandského poslanca Pietera Omtzigta, vyzýva aj ostatné členské štáty Rady Európy, ktoré získali alebo používali Pegasus (Belgicko, Holandsko, Luxembursko a Nemecko), aby do troch mesiacov spresnili, ako tento spyware používajú a objasnili mechanizmy zavedené na dohľad, informuje spravodajca TASR.
Podľa vyhlásenia PZ RE tajné sledovanie politických oponentov, verejných činiteľov, novinárov, obhajcov ľudských práv a občianskej spoločnosti na iné účely ako tie, ktoré sú uvedené v Európskom dohovore o ľudských právach (napríklad na predchádzanie zločinu alebo ochranu národnej bezpečnosti) by bolo jasným porušením tohto dohovoru.
Parlamentné zhromaždenie zdôraznilo, že členské štáty by sa mali zdržať používania takéhoto spywaru, kým ich zákony a prax v oblasti tajného sledovania nebudú v súlade s Európskym dohovorom o ľudských právach a inými medzinárodnými normami. Mali by ho používať len vo "výnimočných situáciách" ako krajné opatrenie a mali by sa tiež vyhýbať jeho vývozu do krajín, kde existuje riziko, že bude použitý na represiu alebo porušovanie ľudských práv.
Poslanci zároveň požiadali izraelské úrady o informácie o tom, ako zabezpečujú, aby sa Pegasus, ktorý predáva spoločnosť so sídlom v Izraeli, nevyvážal do krajín, kde by sa mohol použiť na porušovanie ľudských práv. Izrael má v PZ RE štatút pozorovateľa.