Iná situácia sa ale týka vína. S otepľovaním totiž kvalita tohto nápoja rastie naprieč celou Európou. Platí to hlavne o červených vínach. Tvrdia to vedci z Oxfordskej univerzity. Podľa ich výskumu sú kľúčom k výrobe dobrých červených vín vysoké teploty vzduchu a vyššie zrážky. Vyplýva to z analýzy ročníkov počas posledných päťdesiatich rokov. V rokoch, kedy bolo veľa zrážok a nadpriemernej teploty, vznikali najkvalitnejšie vína.
„Počasie ovplyvňuje kvalitu a chuť vína. Máme dôkazy, že účinok teplôt a zrážok je viditeľný v priebehu celého roka – od pučenia, počas rastu a zrenia hrozna, pri zbere, a dokonca aj v zime, keď rastlina spí,“ uviedol hlavný autor štúdie doktor Andrew Wood z katedry biológie Oxfordskej univerzity. Jeho tím potom starostlivo analyzoval vína francúzskej vinárskej oblasti Bordeaux. V rokoch 1950 až 2020 mali vína tendenciu sa zlepšovať smerom k ročníku 2020, a predovšetkým v rokoch, keby bolo veľmi horúco a zároveň veľmi pršalo.
„Trend, či už je to dané preferenciami vinárskych znalcov alebo bežnej populácie, je taký, že ľudia všeobecne dávajú prednosť silnejším vínam, ktoré dlhšie zrejú a poskytujú bohatšiu, intenzívnejšiu chuť, vyššiu sladkosť a nižšiu kyslosť. S klimatickými zmenami všeobecne pozorujeme po celom svete trend, že s väčším otepľovaním sú vína silnejšie,“ dodáva doktor Wood.