"Bezpečnostná situácia nebola za posledných 30 rokov nikdy horšia ako teraz. Stretli sa teraz dve vlády, ktorých historická skúsenosť hovorí, že mier je lepší ako vojna," dodal premiér.
Orbán zopakoval, že jeho krajina je odhodlaným podporovateľom členstva Gruzínska v EÚ, ktoré poslúži aj záujmom Európy. Podľa jeho slov obyvatelia Gruzínska už stáročia bojujú za kresťanstvo a dodal, že táto kaukazská krajina dosiahla v posledných rokoch významný rozvoj.
Udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Gruzínsku by bolo podľa neho spravodlivé a na druhej strane užitočné pre udržanie konkurencieschopnosti Európy. Tá totiž potrebuje rýchlo sa rozvíjajúce krajiny ako Gruzínsko. "Konkurencieschopnosť EÚ zachránil vstup stredoeurópskych krajín, čo potvrdzuje, že ak Európa neprijme ľudí, ktorí chcú pracovať a rozvíjať sa, tak Únia za to zaplatí stratou konkurencieschopnosti," povedal Orbán.
Podčiarkol, že európsky energetický systém nemožno modernizovať bez Gruzínska. Vytvorenie zeleného energetického koridoru Azerbajdžan – Gruzínsko – Rumunsko – Maďarsko je pre EÚ podľa jeho vyjadrenia životne dôležité.