Úrady už konajú
Nivy centrum tvrdí, že je iba prenajímateľom priestorov a nezodpovedá za obsah či spôsob prezentácie exponátov. „Sme presvedčení, že o prípadnej protiprávnosti konania organizátorov výstavy môže rozhodnúť jedine orgán verejnej moci a v prípade, ak tak urobí, sme pripravení toto rozhodnutie rešpektovať,“ vysvetlila marketingová manažérka centra Beáta Móriová.
Kontaktovali sme aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave, ktorý potvrdil, že situáciu v súvislosti s výstavou monitoruje. „Dostali sme podnet o organizovaní tohto podujatia. Po jeho začiatku, v súlade so zákonom o pohrebníctve, RÚVZ Bratislava vykoná štátny zdravotný dozor, ktorý následne vyhodnotí a v zmysle zákona určí ďalší postup,“ konštatovala hovorkyňa Katarína Nosálová.
K výstave sa napokon vyjadrili aj samotní organizátori. „Všetky exempláre na výstavách BODY WORLDS pochádzajú od ľudí, ktorí sa rozhodli, že ich telá môžu byť po smrti natrvalo uchované a použité na školenie lekárov a medicínskych laikov. Všetky príslušné dokumenty vrátane formulárov na darovanie tela a úmrtných listov sú uložené v IfP v Heidelbergu a môžu byť kedykoľvek overené na mieste. Výstava je v súlade so zákonom aj v súlade s hygienickými predpismi,“ informoval Gergely Tóth zo spoločnosti Concert Europe.
Ak nespĺňajú výnimku, porušujú zákon
Róbert Bános, advokát
Ako vyplýva z dôvodovej správy, cieľom novely zákona o pohrebníctve z roku 2019 bolo obmedziť vystavovanie mŕtvych ľudských tiel nedôstojným spôsobom. Zákon preto stanovil, za akých podmienok možno ľudské pozostatky (balzamované alebo konzervované) vystaviť pred ich pochovaním. Okrem historických zbierok v múzeách a múzejných zariadeniach, archeologických nálezov, krýpt, kostníc, náboženských relikvií, iných miest s ľudskými pozostatkami sprístupnenými verejnosti podľa osobitného predpisu (zákona o vojnových hroboch) je vystavovanie ľudských tiel zakázané. Pokiaľ predmetná výstava nespĺňa uvedené výnimky, môže ísť o porušenie zákona, za ktoré môže dozorný orgán uložiť pokutu.