V Európskej únii je len v Grécku, Maďarsku a Poľsku väčší podiel ľudí, obávajúcich sa seniorského veku. Vyplýva to z tohtoročného prieskumu paneurópskej agentúry Ipsos European Public Affairs, ktorá na podnet Európskej komisie uskutočnila online rozhovory s reprezentatívnou vzorkou občanov Európskej únie. Výsledky sa teda vzťahujú na internetovú populáciu a nezahŕňajú vylúčené skupiny obyvateľstva.
Celá Európa čelí starnutiu populácie, čo zvyšuje nároky na výplatu dôchodkov. Obavy budúcich dôchodcov naprieč krajinami sa rôznia. Závisia od ekonomickej vyspelosti krajiny, celoživotného príjmu či finančného správania sa jednotlivcov. Najlepšie sú na tom štáty, s ktorými Slovensko nemožno porovnávať pre stav verejných financií či systém sociálneho zabezpečenia. V Luxembursku sa dôchodkového veku vážne obáva len sedem, v Holandsku cez desať percent opýtaných. Ale aj susedné Rakúsko so 14 percentami patrí medzi krajiny s relatívne nízkym podielom ľudí obávajúcich sa dôstojného dôchodku.
Ľudia na Slovensku vnímajú riziko budúcich starobných dôchodkov veľmi intenzívne. Ich obavy sú takmer na úrovni Grécka. Zdá sa, že výstrahy národných autorít, ktoré strážia verejné financie, berú vážne. Otázne je, či si dokážu pomôcť a pripraviť sa na budúcnosť vlastnými silami. Najohrozenejšie a v očakávaniach najpesimistickejšie sú nízkopríjmové domácnosti. Takmer 80 percent z nich neverí, že bude na dôchodku finančne zabezpečená. Horšiu dôchodkovú víziu majú nízkopríjmové domácnosti opäť v Grécku a niektorých okolitých krajinách.
V ťažšom postavení sú aj ženy. Slovensko má v Európe jeden z najvýraznejších rodových rozdielov medzi vyššou mzdou vyplácanou mužom než ženám na rovnakej pozícii. Spolu s materskými povinnosťami a opatrovateľskými profesiami to má vplyv na nižšiu úroveň budúcich dôchodkov. Prieskum to zachytil vo forme negatívnych očakávaní. Tie sú u žien oveľa viac pesimistické než u mužov. Len tri percentá Sloveniek majú istotu, že dôchodkový vek prežijú dostatočne finančne zabezpečené. Pesimistickejšie sú len ženy v Poľsku. Na porovnanie, v susednom Rakúsku je 13 percent žien spokojných s predstavou budúceho života na dôchodku.