Envirorezort odporúča pre ochranu vtákov redukovať spotrebu plastov, pretože vtáky si mýlia plávajúce plasty s potravou. Odstraňovať by sa mali rybárske vlasce, silóny, šnúrky, lanká. Práve tie môžu spôsobiť zamotanie vtákov vo vode. Ďalej radí udržiavať čistú a sviežu vodu, lebo mnohé vtáky sa kúpu, aby si vyčistili perie. Ľudia by mali šetriť vodou a vyhnúť sa používaniu chemikálií zabíjajúcich hmyz. Tie sú totiž súčasťou potravy vtákov.
Apeluje aj na ochranu vodných ciest pre podporu ochrany biotopov vtáctva. "Nevyrušujme hniezdiace, kŕmiace a odpočívajúce vtáky. Ľudská činnosť môže spôsobiť, že vtáky opustia svoje hniezda a mláďatá," uviedlo MŽP. Odporúča aj nahradiť trávnik suchomilnými rastlinami alebo trvalkami.
Druhy viazané na mokrade sú napríklad bocian biely, beluša veľká, volavka purpurová, bučiak veľký, bučiačik močiarny, rybárik riečny, chavkoš nočný, chriašteľ malý, kalužiak červenonohý, brehuľa hnedá, hrdzavka potápavá a ďalšie druhy kačíc a husí či mimoriadne vzácny trsteniarik tamariškový. Pre 23 chránených vtáčích území (CHVÚ) už vláda schválila programy starostlivosti vrátane mokraďových, ďalšie sú vo fáze prípravy. CHVÚ sú súčasťou európskej sústavy chránených území Natura 2000, zaberajú viac ako štvrtinu územia z celkovej rozlohy SR.