Očkovať sa treba každý rok
Ján Mikas, hlavný hygienik SR
Očkovanie proti chrípke je potrebné absolvovať každý rok, pretože sa každý rok mení očkovacia látka (vakcína). Vírusy chrípky totiž často podliehajú genetickým zmenám a imunita získaná po predchádzajúcej chrípkovej infekcii alebo po očkovaní v predchádzajúcom roku nemusí chrániť pred zmenenými chrípkovými vírusmi. Očkovanie proti chrípke sa odporúča aj deťom od šesť mesiacov do troch rokov. V tejto vekovej skupine má chrípka ťažký priebeh a je spojená s vysokým podielom vážnych komplikácií. Pre túto chrípkovú sezónu budú na Slovensku dostupné štvorvalentné vakcíny a tiež vakcína vo forme spreja do nosa, ktorá je určená pre deti od 24 mesiacov do menej ako 18 rokov.
Prejavy citlivosti na počasie
- bolesti hlavy
- únava
- depresia
- nespavosť
- reumatické bolesti
Kedy začať kúriť
V rodinnom dome sa vykurovacia sezóna začína individuálne. V prípade bytov Úrad pre reguláciu sieťových odvetví hovorí, že vykurovacia sezóna sa začína spravidla 1. septembra a končí sa 31. mája. Ale pozor! Stále tu platí podmienka, že sezóna sa začína v momente, keď priemerná denná teplota vonku klesne dva dni za sebou pod 13 °C. Termoregulačnú hlavicu stačí nastaviť na polohu 3. „Na zabezpečenie tepelnej pohody by nám malo stačiť príjemných 20 až 21 °C.
6 rád, ako si chrániť imunitu
1. Obmedzte múčne jedlá a cukor
Imunita sídli v črevách, a preto je dôležité konzumovať pestrú škálu základných potravín. Určite nevynechajte zeleninu, ovocie, strukoviny, orechy či ryby. Preferujte čerstvé plody, avšak na zahodenie nie sú ani sušené či mrazené.
2. Buďte čo najviac na čerstvom vzduchu
Skúste si nájsť čas aspoň na 30 minút svižnej chôdze denne. Zároveň to nepreháňajte s vrstvami oblečenia. Menej je v tomto prípade viac, pretože otužovať sa môžete začať aj tak, že sa budete ľahšie obliekať.
3. Nestresujte sa
Stres významným spôsobom vplýva na naše zdravie, preto sa snažte nestresovať, naučte sa povedať nie a radovať sa z maličkostí.
4. Vitamíny na imunitu
Od neskorej jesene si nevie náš organizmus vyrobiť vitamín D pomocou slnečných lúčov a zásoby z leta vydržia maximálne do Vianoc. Takže okrem vitamínu D dopĺňajte aj vitamín C, prípadne zjedzte niekoľko plodov rakytníka, ktorý máte v mrazničke.
5. Pite viac čajov
Základom pitného režimu aj v jeseni by mala byť čistá voda alebo nesladené a neperlivé minerálky na denné pitie. Výborné je však pitie čajov, napríklad zázvorového, lipového, rakytníkového či s echinaceou.
6. Viac spánku
Nedostatok spánku vedie nielen k únave, poklesu energie či podráždenosti, ale aj oslabeniu imunity. Doprajte telu 7 - 9 hodín kvalitného spánku.