Rakovina pľúc je najsmrteľnejší druh rakoviny, ktorý ročne zabije vyše milióna ľudí po celom svete. Počet mŕtvych je trojnásobný v porovnaní s rakovinou prsníka či prostaty. Šance na uzdravenie sú mnohonásobne vyššie, ak je choroba zachytená v počiatočnom štádiu. Preto je skríning dôležitou pomôckou, píše portál Interesting Engineering.
Skontrolovať všetkých obyvateľov je ale nemožné, obzvlášť v prípade veľkých krajín ako sú napríklad Spojené štáty. Thomas Callender z University College London sa snaží vyriešiť túto situáciu zostrojením stroja, ktorý vie určiť ľudí, ktorí potrebujú skríning.
Vedci testovali stroj s použitím dát od viac ako 243-tisíc fajčiarov. Model potrebuje tri informácie: vek, koľko rokov osoba fajčí a počet vyfajčených cigariet za deň. Stroj následne vyhodnotí riziko rakoviny pľúc a smrti v nasledujúcich piatich rokoch. Nevýhodou je, že zatiaľ funguje len pre fajčiarov. Autori vynálezu veria, že sa im počiatočné problémy podarí prekonať. Štúdia zverejnili v denníku PLOS Medicine.