Priechod Rafah je uzavretý v dôsledku troch útokov izraelekej armády, ktorým bol vystavený v pondelok a utorok. Očití svedkovia pre AFP dodali, že betónové bloky, ktoré tam Egypťania nainštalovali po spomínaných útokoch ako opevnenie hranice, sú stále na svojom mieste. Podľa zdrojov AFP to svedčí o tom, že o využívaní tohto hraničného priechodu a terminálu sa v blízkej budúcnosti zrejme neuvažuje.
V súvislosti s tým, ako sa vojna medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas vyostruje, v rovine civilistov sa postupne mení na humanitárnu drámu, konštatovala AFP s tým, že to je aj dôvod, prečo sa všetky oči upierajú na hraničný priechod Rafah na juhu pásma Gazy.
Egypt a Izrael sa v sobotu dohodli, že umožnia americkým občanom, aby cez Rafah odišli z pásma Gazy. Egypt to však podmienil prepravou humanitárnej pomoci pre Palestínčanov. Medzičasom do letisko Aríš vzdialené asi 50 kilometrov západne od Rafahu dorazili zásielky humanitárnej pomoci z Jordánska, Turecka a Spojených arabských emirátov.
Prepravili tam aj zdravotnícky materiál, ktorý dodala Svetová zdravotnícka organizácia a ktorý by mal postačovať pre asi 300.000 ľudí. Aj samotný Egypt vypravil smerom do Gazy konvoj 100 nákladných áut s 1000 tonami pomoci.
Humanitárna pomoc pre Palestínčanov je nutná po tom, ako Izrael, ktorý kontroluje dva ďalšie priechody medzi pásmom Gazy s vonkajším svetom, vyhlásil pred týždňom - po 16 rokoch blokády tejto enklávy - jej "úplné obliehanie", pričom 2,4 miliónu obyvateľov tohto palestínskeho územia prerušil dodávky potravín, vody, paliva a elektriny.