Rusko vyváža do Číny približne 2 milióny barelov (159 litrov) ropy denne, to je viac ako tretina jeho celkového vývozu ropy. Čína je po Indii druhým najväčším nákupcom ruskej ropy. Približne 40 % dodávok prúdi cez 4070 kilometrov dlhý ropovod ESPO z východnej Sibíri, ktorý bol financovaný z čínskych pôžičiek. Čína tento rok ušetrila 4,34 miliardy USD dovozom ruskej ropy na základe porovnania mesačných cenových rozdielov medzi ropou z Ruska a Ománu.
Rusko po začiatku vojny na Ukrajine znížilo vývoz plynu do Európskej únie (EÚ). Tento rok môže jeho export do EÚ klesnúť na 21 miliárd metrov kubických (m3), čo bude takmer o dve tretiny menej ako vlani a viac ako šesťnásobný pokles oproti roku 2021, podľa prognózy ruskej štátnej banky VEB. To bude tiež menej ako 22 miliárd m3, ktoré by malo Rusko tento rok dodať Číne. To znamená, že vývoz ruského plynu do Číny po prvý raz predbehne vývoz do Európy.
Hlavnou ruskou exportnou trasou je 4000 kilometrov dlhý plynovod Power of Siberia. Spája východosibírske polia so severovýchodnou Čínou a nie je napojený na sieť ruských plynovodov smerujúcich na západ. Dodávky cez potrubie sa začali koncom roka 2019 a do roku 2025 sa majú zvýšiť na 38 miliárd m3 ročne na základe 30-ročného kontraktu v hodnote viac ako 400 miliárd USD.
Šéfovia ruských energetických gigantov Gazprom a Rosnefť, Alexej Miller a Igor Sečin, sa na budúci týždeň pripoja k Putinovi. Rusko chce totiž dosiahnuť dohodu o predaji väčšieho množstva plynu do Číny a plánuje vybudovať plynovod Power of Siberia 2, ktorý by viedol cez Mongolsko a mal by ročnú kapacitu 50 miliárd m3. Doterajšie rokovania o cenách a iných otázkach týkajúcich sa trasy zatiaľ nepriniesli žiadne hmatateľné výsledky.
(1 EUR = 1,0524 USD)