Ako ušetriť?
Ak v zime nechceme plytvať a zbytočne prekurovať, najvhodnejšie je nastaviť termoregulačnú hlavicu na polohu 3. „Na zabezpečenie tepelnej pohody by nám malo stačiť príjemných 20 až 21 °C. Stupeň 4 často volia užívatelia, ktorí sú na teplo náročnejší, no zvykne sa používať aj krátkodobo na vykúrenie kúpeľne. Keď odchádzame v zime na dlhšie obdobie z domu, stačí v miestnostiach udržiavať teplotu 16 - 18 °C a nastaviť hlavicu na stupeň 2,“ upozorňuje Mária Pevná, energetická konzultantka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA). Kúrenie nevypínajme úplne.
„Vtedy sa podchladzujú steny, podlahy a stropy, čo môže viesť k ich poškodzovaniu alebo k tvorbe plesní. Tiež trvá dlhší čas, kým sa dosiahne tepelná pohoda v miestnosti. Samozrejme, tým sa zvyšuje aj spotreba tepla, ktoré je potrebné na vyrovnanie vplyvu ochladených stien,“ vysvetľuje energetická konzultantka Mária Pevná. Ak do miestnosti svieti slnko a používame napríklad žehličku, rúru či počítač, stúpa aj vnútorná teplota vzduchu.
„Medzi stupňami 2 až 4 reaguje regulačná hlavica citlivejšie a okamžite mení prietok teplej vody cez radiátor. Spodná časť radiátora môže byť potom chladnejšia alebo dokonca aj studená, prípadne môže byť chladný aj celý radiátor,“ upozorňuje Mária Pevná zo SIEA. Znamená to, že hlavica správne reguluje množstvo dodávaného tepla.