Experti očakávajú, že zdražovanie bude naďalej klesať, ale ceny môžu potiahnuť stále drahé potraviny či ceny na bývanie, ktoré závisia od rozhodnutí budúcej vlády. Inflácia dosiahla svoj vrchol vo februári tohto roka, keď bola na úrovni viac ako 15 %. Odvtedy klesá a dostala sa takmer na polovicu tejto hodnoty. Zdražovanie je však stále citeľné, keďže oproti vlaňajšiemu septembru sme platili za tovary a služby o 8,2 % viac. Toto číslo stále ťahajú potraviny, ktoré zdraželi o 11,3 %.
Oproti augustu však celková inflácia klesla z 8,9 %. „Prudšiemu poklesu zabránilo medzimesačné zvýšenie cien v priemere o 0,3 %, ovplyvnené najmä tradičným septembrovým zdražovaním cien v školstve, ktoré naviac podporil aj pokračujúci rast cien benzínu a nafty, ako aj vybraných služieb,“ uvádzajú analytici Štatistického úradu SR. Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú dlhodobo vyššie ceny potravín s nealko nápojmi.
„Dynamika rastu cien potravín spomaľuje už šiesty mesiac, v septembri boli medziročne drahšie o 11,3 %. Tempo medziročného rastu spomalilo vo všetkých 9 zložkách potravín. Viac ako 20% medziročný rast cien zostal už iba pri cukre, džeme a cukrovinkách,“ dodávajú experti. Zaujímavé je, že zdražovanie sa výraznejšie dotklo alkoholu či tabaku, ktoré išli hore o 9,4 % oproti minuloročnému septembru. Ako to do budúcnosti vidí ekonomický analytik? „Predpokladáme, že jednocifernú infláciu v potravinách uvidíme v najbližších mesiacoch,“ myslí si Marián Kočiš zo Slovenskej sporiteľne.