Uvádza to článok zverejnený v odbornom časopise The British Medical Journal, ktorého autori a autorky analyzovali 281 odborných štúdií z 36 rôznych krajín.
Závislosť od priemyselne spracovaných potravín sa prejavuje podobne ako závislosť od alkoholu, nikotínu alebo napríklad kokaínu, povedala denníku The Guardian hlavná autorka štúdie Ashley Gearhardtová z Univerzity v Michigane. Zahŕňa príznaky ako nadmerné užívanie, stratu kontroly pri konzumácii alebo to, že človek pokračuje v jedle, aj keď si uvedomuje negatívne následky. Ak sa u človeka prejavili aspoň dva tieto príznaky počas uplynulého roka spoločne s tým, že má závažné ťažkosti alebo pociťuje závažnú psychickú nepohodu, tak je to podľa Gearhardtovej považované za závislosť od jedla.
Gearhardtová sa napríklad stretla s pacientkou s diabetom 2. typu, ktorá si uvedomovala, že konzumáciou potravín s vysokým podielom cukru riskuje veľké zdravotné problémy, no aj tak ich nedokázala prestať jesť. "Nebolo to tak, že by si dala jeden donut. Dávala si ich celú škatuľu a hovorila, že jednoducho nemôže odolať, "opísala bádateľka.