"Rovnako som konštatoval, že došlo aj k porušeniu volebného zákona pri určovaní volebných obvodov a počtu v nich volených poslancov zo strany Mestského zastupiteľstva v Poltári. Zastupiteľstvu som navrhol pred ďalšími voľbami určiť obvody a počty v nich volených poslancov tak, aby mali všetci voliči v meste približne rovnakú možnosť ovplyvniť svojím hlasom výsledky volieb," doplnil VOP.
V Kancelárii VOP majú indície o tom, že k rovnakým problémom s volebnými obvodmi mohlo dôjsť aj v iných mestách, obciach či v samosprávnych krajoch. "Preto som poveril právneho experta Petra Gombalu z odboru ochrany základných ľudských práv a slobôd a politických práv, aby so svojím tímom vykonal komplexný prieskum dodržiavania rovnosti volebného práva pri určovaní volebných obvodov, a to na území všetkých krajov," dodal Dobrovodský.
Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Mestského úradu v Poltári Jozefína Ošenášová, mestské zastupiteľstvo zobralo správu ombudsmana na vedomie a rozhodlo, že uvedenou situáciou sa bude zaoberať pred najbližšími komunálnymi voľbami.
"K uvedenému problému s volebnými obvodmi a ich počtami môžeme povedať, že nielen v posledných komunálnych voľbách, ale roky v Poltári fungovala tradícia a bol zavedený spôsob, že v meste sa volilo 11 poslancov, vo volebnom obvode číslo dva Zelené jeden poslanec a vo volebnom obvode číslo tri Slaná Lehota jeden poslanec," priblížila.
Určenie troch volebných obvodov s výrazne rozdielnym počtom obyvateľov mesta vyplývalo podľa nej pravdepodobne zo snahy zabezpečiť účasť zástupcov mestských častí v poslaneckom zbore prostredníctvom jedného mandátu poslanca. "Pri určení jedného volebného obvodu v meste Poltár by tieto mestské časti pravdepodobne nemali zastúpenie v mestskom zastupiteľstve," dodala.