Bez rýchleho zásahu zo strany regulačných úradov je podľa Genslera "takmer nevyhnutné", že umelá inteligencia do desiatich rokov vyvolá finančnú krízu. Dodal, že tvorba regulácie týkajúcej sa umelej inteligencie bude pre americké regulačné orgány ťažkou skúškou, keďže potenciálne riziká sa týkajú všetkých finančných trhov a vychádzajú z modelov vytvorených technologickými spoločnosťami, ktoré nepatria do pôsobnosti dozorných orgánov na Wall Street.
"Úprimne povedané je to ťažká výzva," uviedol Gensler. "Je ťažké riešiť otázku finančnej stability, pretože väčšina našej regulácie sa týka jednotlivých inštitúcií, jednotlivých bánk, jednotlivých fondov peňažného trhu, jednotlivých brokerov; vychádza to totiž z povahy toho, čo robíme. A tu ide o horizontálnu záležitosť, pri ktorej sa mnohé inštitúcie môžu spoliehať na rovnaký základný model alebo základný agregátor údajov," dodal.
SEC v júli navrhla smernicu, ktorá sa zaoberá potenciálnym konfliktom záujmov v oblasti prediktívnej analýzy údajov. Zamerala sa však na jednotlivé modely nasadené maklérskymi spoločnosťami a investičnými poradcami. Aj keby SEC platné opatrenia aktualizovala, "stále to nebude riešiť tento horizontálny problém. Ak sa všetci spoliehajú na základný model a základný model nepatrí brokerovi, ale jednej z veľkých technologických spoločností", uviedol Gensler.