Na rozhovoroch sa okrem námestníka gréckeho ministra zahraničných vecí Konstantinosa Fragogiannisa a jeho tureckého náprotivku Buraka Akcapara zúčastňujú aj experti z oboch strán. Cieľom pondelkových rokovaní bolo identifikovať oblasti týkajúce sa ekonomických otázok, v ktorých by tieto dve členské krajiny NATO mohli spolupracovať. Podľa zdrojov z gréckej vlády sa zároveň očakávalo, že obe strany budú hovoriť aj o témach ako cestovný ruch, energetika, životné prostredie či civilná ochrana.
Rozhovory majú pokračovať aj v utorok, pričom sa ďalej majú zamerať na kontroverznejšie témy, ako sú napríklad migrácia či otázky týkajúce sa územných práv týchto krajín v Egejskom mori a vo východnej časti Stredozemného mora. Podľa zdrojov z prostredia gréckej vlády, ktoré cituje tamojší rozhlas, sa na rokovaniach celkovo neočakáva dosiahnutie žiadnych konkrétnych výsledkov.
Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa 20. septembra - na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku - dohodli, že sa budú snažiť o zbližovanie svojich krajín. Súčasťou toho má byť obnovenie kontaktov na vysokej úrovni a hľadanie nových prístupov k riešeniu ich vzájomných problémov.
Grécko a Turecko sa dlhé roky sporia okrem iného o územné nároky v Egejskom mori, o práva na prieskum energetických zdrojov vo východnom Stredomorí, kde si Grécko a Cyprus nárokujú výlučné hospodárske zóny, i o samotný etnicky rozdelený ostrov Cyprus. DPA približuje, že v prípade pozitívneho vývoja sa predstavitelia vlád oboch krajín na ďalších rozhovoroch stretnú 7. decembra v Solúne.