Vlani v máji sa dostali k lukratívnym pracovným flekom v RTVS Simona Simanová (39), Andrej Bálint (33) a Klaudia Suchomel Guzová (43). Táto trojica sa vypracovala z redaktorov správ v teréne do kresla hlavných moderátorov.
„Riešilo sa financovanie, čo je tiež rozhodnutie parlamentu. Samozrejme, nepočúvalo sa mi to dobre, keď niektoré politické subjekty deklarovali až príliš razantne záujem o to vstúpiť alebo ovplyvniť verejný priestor. Pre mňa boli koncesie garanciou odpolitizovania verejnej služby. Nedali sa presadiť, aby sa zvýšili... Som realista,“ povedal vlani Machaj Novému Času.
Telerozhlas má v tom, prečo sa rozhodli po vyše roku vrátiť k jednému moderátorovi, jasno. „Po dôkladnom zvážení a v súvislosti s ďalším rozvojom spravodajského vysielania RTVS v rámci programovej služby RTVS :24, sa vedenie spravodajstva RTVS rozhodlo pre zmenu v zložení moderátorov hlavnej spravodajskej relácie Správy RTVS o 19.00. Od včera (16. októbra) sa budú striedať Janette Štefánková, Ľubomír Bajaník a Viliam Stankay. Táto personálna zmena umožní väčšiu variabilitu moderátorov v spravodajských blokoch na programovej službe RTVS :24 a rozšíri tiež priestor na posilnenie regionálneho spravodajského vysielania,“ povedal Novému Času PR manažér RTVS Filip Púchovský.
Dôjde k rozdeleniu?
V posledných rokoch sa čoraz viac vo verejnom priestore hovorí o rozdelení v RTVS, a to samostatne na televíziu či rozhlas. Čo by sa mohlo udiať, ak by k takémuto kroku prišlo zo strany budúcej vlády? „Televízia a rozhlas sú dve rôzne médiá s rôznymi cieľovými skupinami a rôznymi stratégiami, ako sa vyrovnať s plnením verejnoprávnej úlohy v spoločnosti.
Je jasné, že niektoré činnosti jedného a aj druhého média sa môžu prekrývať, ale neznamená to priamo, že je lepšie, ak sú rozhlas a televízia jedným subjektom. Chápem, že televízia a rozhlas by mali spolupracovať prostredníctvom spoločného promo a zdieľaných informácií, ale to sa dá uskutočniť aj dohodami.
To, či je správne, alebo nesprávne mať v jednom dome oba médiá, by mala ukázať hĺbková analýza ekonomicko-obsahová. V prípade, že spojenie, ktoré sa udialo ešte za ministra Krajcera, neprinieslo zefektívnenie pôsobenia verejnoprávnych médií, a to aj tých digitálnych, tak nevidím dôvod, aby neprišlo k rozdeleniu,“ uviedla mediálna analytička Simona Bubánová.