"Nie je to len britská rozviedka, je to aj americká rozviedka, hovoria to stále bez toho, aby poskytli nejaké dôkazy," povedal v utorok novinárom hovorca Kremľa Peskov. Dodal, že Rusko bude so Severnou Kóreou naďalej budovať vzťahy. "Je to naše výsostné právo a nemyslíme si, že má niekto právo do toho zasahovať," povedal Peskov.
Biely dom zverejnil snímky, ktoré podľa neho ukazujú náklad kontajnerov s muníciou na lodi plaviacej sa pod ruskou vlajkou. Kontajnery medzi 7. septembrom a 1. októbrom putovali zo severokórejského Nadžinu do ruského ďalekovýchodného prístavu Dunaj neďaleko Vladivostoku a podľa Američanov skončili v muničnom sklade v meste Tichoreck na juhu Ruska, asi 300 kilometrov od hraníc s Ukrajinou.
Úvahy o možnej zbrojnej spolupráci KĽDR a Ruska sa objavili po tom, ako sa minulý mesiac v Rusku stretli ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un. Severokórejský diktátor v polovici septembra odcestoval obrneným vlakom na ruský Ďaleký východ a s šéfom Kremľa rokoval na kozmodróme Vostočnyj. Následne za sprievodu ruského ministra obrany Sergeja Šojgua navštívil ďalšie kľúčové vojenské a technologické miesta v regióne.
To vyvolalo obavy Západu ohľadom zbrojného spojenectva medzi oboma krajinami, hlavne v kontexte možnej ruskej pomoci Pchjongjangu s vyslaním špionážneho satelitu do vesmíru a dodávky zbraní pre ruskú armádu, ktorá už 20 mesiacov vedie vojnu na Ukrajine. Podľa Kirbyho sa Spojené štáty domnievajú, že Pchjongjang sa snaží výmenou za muníciu získať moderné ruské zbrane, ktoré bude môcť využiť aj vo svojom jadrovom programe.