Predstavujú pre človeka nepríjemný stav spojený s výskytom akútnych bolestí. Aktuálne sa výskum zameriava na prírodné spôsoby liečby žalúdočných vredov, pričom ako najúčinnejší sa javí prírodný vitamín, vitamín U.
Vedeli ste, že priemerný čas hojenia žalúdočného vredu u pacientov, ktorí užívajú vitamín U je 10,5 dňa, zatiaľ čo priemerný čas hojenia pacientov bez podpornej terapie vitamínom U je až 37 dní?
Žalúdočné vredy vznikajú v prípade, že dochádza k porušeniu rovnováhy medzi agresívnymi a ochrannými faktormi, ktoré ovplyvňujú stavbu a funkčnosť sliznice žalúdka a dvanástnika. Príkladom môže byť stav, keď sa ochranná vrstva sliznice poškodí alebo oslabí, umožňujúc žalúdočnej šťave, ktorá obsahuje kyselinu chlorovodíkovú, narúšať tkanivá pod ňou.
Príčiny vzniku žalúdočných vredov
Medzi najčastejšie príčiny vzniku vredov patrí najmä infekcia Helicobacterom pylori, tiež užívanie nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), ktoré spôsobujú podráždenie žalúdočnej sliznice. Príčinou môže byť tiež zvýšená tvorba žalúdočnej kyseliny, nadmerný stres a nevhodný životný štýl spojený s nadmerným užívaním alkoholu, fajčením a častým pitím kávy.
Infekcia Helicobacterom pylori nemusí byť sprevádzaná tráviacimi ťažkosťami od samého začiatku, práve naopak, množstvo ľudí je infikovaných, avšak nepociťujú žiadne zmeny v trávení.
V iných prípadoch však táto infekcia môže spôsobiť zápal sliznice žalúdka či oslabenie jej ochrannej funkcie. V neskorších štádiách hrozí vznik bolestivých a závažných vredov, ktoré môžu predstavovať život ohrozujúci stav. Pozitivitu infekcie Helicobacterom pylori môže zistiť lekár dychovým testom, endoskopiou, krvným testom alebo zo vzorky stolice.
Tvorba žalúdočnej kyseliny je fyziologickou súčasťou procesu trávenia. Ak sa však tvorí v nadmernom množstve, môže spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie. Ak sliznica žalúdka stratí schopnosť efektívne odolávať účinkom žalúdočnej kyseliny a silných tráviacich enzýmov, môže vzniknúť žalúdočný vred (ulcerácia).
Pokiaľ ťažko zvládate stresové situácie, mali by ste sa mať na pozore. Určite poznáte ten nepríjemný pocit v žalúdku pred verejným vystúpením alebo blížiacim sa termínom náročného pracovného zadania. Dlhodobý stres je však tiež jedným z rizikových faktorov vzniku žalúdočných vredov. V prípade, že vo vypätých situáciách zvyknete tiež fajčiť v nadmernom množstve, riziko vzniku žalúdočných vredov cigaretami ešte zvyšujete. Vznik žalúdočných vredov môže byť podmienený aj geneticky. Preto, ak máte v rodine vyšší výskyt tohto ochorenia, majte sa na pozore a sledujte prípadné varovné signály.
Príznaky žalúdočných vredov
Bolesť spôsobená žalúdočným vredom sa obvykle lokalizuje v hornej časti brucha, niekedy sa však môže šíriť až do hrudníka. Ďalším charakteristickým príznakom je, že bolesť sa zhoršuje po jedle, pretože potrava stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny. Niektorí ľudia so žalúdočnými vredmi môžu trpieť tiež výskytom nevoľností, zvracaním alebo zápchou. Iní môžu stratiť chuť do jedla. V prípade vážneho stavu môže dôjsť k vnútornému krvácaniu, ktoré sa prejavuje tmavo sfarbenou stolicou či zvracaním krvi. Tento naliehavý stav si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.
Vitamín U, liečivý zázrak z kapusty
Výživový doplnok Vitamín U od spoločnosti Kompava je jediný svojho druhu v EÚ, vyrobený priamo na Slovensku. Vitamín U obsahuje čistú látku metylmethionin sulfonium chlorid, ktorá sa nazýva vitamín U. Medzi prírodné zdroje vitamínu U patrí vaječný žĺtok, kapustovitá zelenina, špenát či špargľa. Aby ste však prijali dostatočné množstvo tohto vitamínu, museli by ste tejto zeleniny zjesť na kilogramy. Riešením je práve výživový doplnok Vitamín U od Kompavy, ktorý organizmu poskytne až 500 mg účinnej látky (vitamínu U) v jednej kapsule.
Mnohé výskumy potvrdili, že vitamín U môže predstavovať účinné riešenie pre ľudí trpiacich žalúdočnými vredmi, refluxom či hemoroidmi. Uľaví tiež pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín.
Istá štúdia dokonca potvrdila pozitívnejší účinok šťavy z kapusty (vitamín U) pri liečbe žalúdočných vredov v porovnaní so štandardnou liečbou:
Pozitívne účinky vitamínu U na tráviaci systém a celkové zdravie organizmu potvrdzuje aj hodnotenie od zákazníčky:
Andrea, 55 rokov
„Manžel je viac ako 10 rokov po operácii hrubého čreva, po ktorej ho trápili tráviace ťažkosti, oslabená imunita a výskyt kožných problémov, najmä v oblasti tváre. Tieto faktory mu spustili ochorenie Rosaceu. Liečil sa podľa pokynov kožného lekára niekoľko rokov a skúšali sme aj homeopatiu. Nič nezaberalo. Po 2-mesačnom užívaní vitamínu U ochorenie ustúpilo a tvár sa vyčistila. Veľmi to vylepšilo jeho kvalitu života.“
Prírodný výživový doplnok Vitamín U od spoločnosti Kompava poskytuje ochranný účinok prirodzenou cestou. Okrem priaznivých účinkov na tráviaci systém tiež posilňuje imunitný systém, podporuje detoxikačné funkcie organizmu a znižuje hladinu tuku a cholesterolu v krvi.
Komplexná úľava pre trávenie
Pre pohodlné trávenie odporúčame podporiť zdravie gastrointestinálneho traktu aj užívaním kvalitných probiotík. Probiodom sú kvalitné probiotiká od spoločnosti Kompava s obsahom až 8 bakteriálnych kmeňov a prebiotík pre osídlenie celého tráviaceho traktu a slizníc. Probiodom neobsahuje žiadne alergény, je teda vhodný pre ľudí s alergiou na kravské mlieko, intoleranciou na laktózu či lepok.
Výživový doplnok Kompava Vitamín U nájdete na www.kompava.sk rovnako, ako aj kvalitné a účinné probiotiká Probiodom. Teraz navyše môžete využiť špeciálnu zľavu pre čitateľov s využitím zľavového kódu G74Q5. Doprajte si zdravé trávenie bez ťažkostí.