Seizmológ Róbert Kysel vyzýva verejnosť, aby zmeny vo výdatnosti či kvalite vody hlásila. "Kaplnka s prameňom po zemetrasení nevykazuje poškodenie. Uplynulé roky boli veľmi suché, posledných päť až sedem rokov voda už len kvapkala, teraz tečie prúdom," povedala starostka s tým, že po vodu si sem roky chodia ľudia s bandaskami z blízkeho i ďalekého okolia. Zmenu kvality vody zo studničky po zemetrasení nepostrehli, dali ju však skontrolovať. Vzorku by mali regionálni hygienici odobrať v utorok.
"V prípade zemetrasenia môže dôjsť k narušeniu pôvodného obehu podzemných vôd, čo v konečnom dôsledku môže mať pozitívny aj negatívny vplyv na zmenu výdatnosti vodného zdroja," vysvetlil pre TASR riaditeľ Ústavu geovied Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach Stanislav Jacko.
V súvislosti s prameňom v Rafajovciach predpokladá, že zemetrasenie spôsobilo zmenu režimu prúdenia podzemných vôd. "Výdatnosť by mohla ostať už v súčasnom režime, avšak zmena výdatnosti môže byť ovplyvnená ďalšími faktormi, ako napríklad infiltrácia, sucho, priepustnosť a podobne," dodal. Pripomenul, že ak sa voda používa na pitné účely, mala by byť jej kvalita pravidelne monitorovaná.