Miestne úrady uvádzajú, že v budovách nemocnice, ich bezprostrednom okolí a na dvore, v tieni dosiek zavesených z kovového zábradlia, prebýva medzi 35.000 a 40.000 ľuďmi, píše reportérka listu The Guardian Ruth Michaelsonová.
"Lekári sem priviedli svoje rodiny, aby boli v bezpečí. V noci som spal na operačnom stole. Ľudia sú úplne vystrašení a majú za to, že toto miesto je najbezpečnejšie," povedal denníku The Guardian jeden z miestnych chirurgov s krstným menom Ghasán, dodal však, že vysoká koncentrácia ľudí prináša riziko šírenia infekčných chorôb.
Nemocnica bola okrem incidentu v roku 2014 v poslednej dekáde ušetrená ostreľovania. Dnes, rovnako ako ďalšie zdravotnícke zariadenia v Gaze, však čelí totálnej izraelskej blokáde a nemá vonkajší zdroj elektriny. Hoci vyhlásenia zástupcov medzinárodných organizácií a ľudí priamo z Gazy sa mierne líšia, dá sa predpokladať, že nemocnici dôjde palivo do generátorov v ráde hodín, maximálne jedného dňa.
"Väčšina prípadov od novorodeneckého oddelenia je závislá na elektrine," povedal agentúre AP už v piatok primár oddelenia Násir Bulbul, ktorý rovnako ako ďalší lekári varoval pred smrťou stoviek až tisícok pacientov, keď zariadenie dôjde energie.
Al-Shifa Hospital, a sanctuary amidst the rubble in Gaza City, is now wrestling with a looming crisis — power cuts that could cut short numerous lives. pic.twitter.com/5NRLhUQc08
— The Associated Press (@AP) October 12, 2023