Zamerať by sa preto mohli ľudia aj na ekologickejšie alternatívy. Umelé aranžmány sa dajú nahradiť živými alebo sušenými kvetmi, vence môžu mať slamený či prútený základ a ako ozdoby poslúžia šípky, gaštany, šišky či iné sušené rastliny. Namiesto drôtu možno použiť lyko či prírodný špagát.
Cesta k zhodnoteniu cintorínskeho odpadu vedie taktiež cez kontajnerové stojiská a vybudovanie kompletnej infraštruktúry triedenia priamo na miestach posledného odpočinku. V súčasnosti je infraštruktúra na triedenie cintorínskeho odpadu vybudovaná na troch cintorínoch v správe Marianumu, a to vo Vrakuni, Prievoze a Petržalke. Počas tohtoročného sviatku Pamiatky zosnulých pribudnú dve dočasné triediace stanice, konkrétne na cintoríne v Podunajských Biskupiciach a v Urnovom háji pri Krematóriu.
"Veríme, že v priebehu nasledujúcich rokov sa nám podarí postaviť stojiská na všetkých osemnástich bratislavských cintorínoch, s ohľadom na legislatívne procesy a financie," podotýka riaditeľ Marianumu Róbert Kováč. Veľkou zmenou sú podľa neho aj obmedzenia predaja umelých kvetín, výzdob, elektrických LED sviečok či ikebán v betóne zaslané mestskou organizáciou predajcom aranžmánov v predpolí cintorínov a zrušenie predaja neekologických dekorácií v predpolí Krematória.