Orly sa podľa neho museli vyrovnávať aj s vrtochmi počasia. "Na viacerých lokalitách silný vietor zhodil hniezda vážiace aj desiatky kilogramov alebo polámal konáre, na ktorých boli postavené. Dokonca počas monitoringu v okrese Galanta sme našli spadnuté hniezdo aj s dvoma uhynutými mláďatami," povedal Veselovský.
Ochranári upozornili na to, že negatívny vplyv na vyletené mláďatá môžu mať aj elektrické vedenia v blízkosti hniezd. "Mláďatá sa pri prvých preletoch rýchlo unavia a dosadnú na prvé vyvýšené miesto v okolí. Často na konzoly na stĺpoch 22-kilovoltových elektrických vedení. Pri dosadnutí v blízkosti 'živého' vodiča ich môže zasiahnuť elektrický prúd, ktorý im spôsobí rozsiahle popáleniny, a nezriedka priamo uhynú," ozrejmil Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku. Priblížil, že najrizikovejšie úseky elektrických vedení energetici ošetrili špeciálnymi chráničkami a na ďalších sa pracuje.
Orol kráľovský na Slovensku hniezdi v nížinách a stredne vysokých pohoriach na západnom a východnom Slovensku. Hniezdo si často stavia na solitérnych stromoch, vo vetrolamoch a na okrajoch lesa.