Spomedzi návrhov na zjednodušenie možno spomenúť predĺženie lehôt na prijatie odvetvových európskych štandardov vykazovania informácií o udržateľnosti (smernica o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov), ako aj zmenu rozsahu uplatňovania smernice o účtovníctve a nariadenia o referenčných hodnotách.
EK chce aj naďalej plniť Európsku zelenú dohodu, pričom zabezpečí, aby zelená transformácia bola spravodlivá, inteligentná a inkluzívna. Bude viesť dialóg s občanmi a priemyslom a podnikne prípravné práce zamerané na podporu zraniteľných občanov a podnikov v procese transformácie. Zároveň začne strategický dialóg o budúcnosti poľnohospodárstva v EÚ.
V snahe pokračovať v príprave Európy na digitálny vek EK prijme iniciatívy, ktorými sa vysoko výkonné počítače dajú k dispozícii startupom v oblasti umelej inteligencie a navrhne európsky zákon o kozmickom priestore.
V oblasti hospodárstva v roku 2024 sa EK bude zameriavať na výzvy týkajúce sa nedostatku pracovných síl a zručností, vzdelávania, sociálneho dialógu, inflácie a jednoduchosti podnikania.
Podpora Ukrajiny v reakcii na agresiu Ruska zostane jednou z hlavných priorít programu EK aj v roku 2024, rovnako ako partnerstvo s Afrikou, program spravodlivého obchodu a rozvoj obranyschopnosti členských štátov. Komisia chce posilniť spoluprácu v boji proti prevádzačom migrantov a prijme opatrenia týkajúce sa reforiem pred rozšírením EÚ.