Pre bezpečnosť každého letu je veľmi dôležitá predletová príprava. Počas nej si pilot naštuduje všetky aktuálne informácie potrebné pre bezpečný a efektívny let. Na základe týchto informácií a podkladov posádky lietadiel plánujú svoje trate a podávajú letové plány. Overené, aktuálne a presné informácie nielen pre pilotov, ale aj pre všetkých ostatných používateľov vzdušného priestoru Slovenskej republiky zabezpečuje Letecká informačná služba, ktorej poskytovateľom je štátny podnik Letové prevádzkové služby SR. Letecké informácie sú verejne dostupné.
Letecké informácie a údaje sú k dispozícii na internetovej stránke AIM online, ktorá slúži ako garantovaný zdroj leteckých údajov a informácií. Okrem toho je možné informácie získať prostredníctvom európskej databázy leteckých informácií (EAD – European AIS Database).
Letecká informačná služba (LIS) poskytuje informácie a údaje o vzdušnom priestore Slovenskej republiky a podmienkach jeho využívania, letiskách a leteckých pozemných zariadeniach, ktoré sú dôležité na bezpečné a efektívne vykonávanie letov vrátane vydávania leteckých máp, ktoré sú potrebné pre bezpečnosť, pravidelnosť a hospodárnosť leteckej prevádzky.
LIS poskytuje informácie v štandardizovanej forme. Na základe týchto informácií bude pilot vedieť, po akej trase poletí, aká je minimálna výška na ním zvolenej trati, kde môže pristáť, aká je nadmorská výška letiska, aký postup má zahájiť, keď chce klesať a pristávať, aký postup, keď chce odlietať. V leteckých mapách nájdu piloti napríklad aj informácie o tom, aký je povrch dráhy letiska, ako aj to, aký je magnetický smer tej dráhy. Poskytujú sa aj informácie o východe a západe slnka, ktoré sú dôležité pre tých pilotov, ktorí lietajú za denného svetla.
Informácie sú dostupné v elektronickej forme a základom je takzvaný AIP (Aeronautical Information Publication). Webstránky sú plne optimalizované pre prehliadanie v mobiloch a tabletoch. Informácie sú oficiálne a overené.
Informácie sú pravidelne aktualizované, všetci piloti si v rámci predletovej prípravy tieto informácie sledujú. Podklady do leteckých publikácií dodávajú predovšetkým prevádzkovatelia letísk, Slovenský hydrometeorologický ústav, Ministerstvo dopravy SR, ako aj Dopravný úrad SR. Informácie sú spracovávané do stanoveného formátu a následne distribuované, prípadne sprístupnené v elektronickej podobe.
Dôležitým zdrojom informácií, predovšetkým pre VFR pilotov (VFR – Visual Flight Rules), je letecká mapa. Sú v nej vyznačené riadené vzdušné priestory, to znamená, kde môžu a kde nemôžu lietať, piloti v nej vidia, aké sú minimálne a maximálne výšky v týchto priestoroch, vidia tam komunikačné frekvencie, letiská či magnetické smery dráh. Túto mapu používajú piloti okrem predletovej prípravy aj na takzvanú zrovnávaciu navigáciu. Pri nej si pilot sleduje skutočný kurz a porovnáva ho s plánovaným kurzom na mape. Na sledovanie trasy piloti využívajú rôzne navigačné techniky a nástroje. Mapa sa aktualizuje raz ročne.