Zdravé rašelinisko viaže uhlík lepšie než les a prispieva tak k zmierneniu zmeny klímy. "Zároveň zadržiava vodu v krajine a len pomaly ju uvoľňuje, čím predchádza vysušovaniu krajiny," pripomenul riaditeľ inštitútu Ján Šeffer s tým, že je zároveň bohaté na biodiverzitu a druhy, ktoré inde nenájdeme.
Spomínané rašelinisko je jediným na Záhorí, ktoré čaká v rámci projektu obnova. Väčšina z nich sa totiž nachádza na severe Slovenska. Zachovali sa tam napríklad slatinné rašelinisko či slatinné jelšové lesy. Rastie tam aj orchidea hľuzovec Loeslov, ktorý sa vyskytuje len na troch miestach na Slovensku, pretože sa striktne viaže na slatinné rašeliniská. Rovnako tak viaceré druhy ostríc aj paprade vrátane ohrozeného papradníka močiarneho.
V rámci projektu bol zrealizovaný podrobný prieskum lokalít. Experti zdokumentovali stav kanálov a prirodzených tokov a zmapovali biotopy. Následne boli navrhnuté konkrétne opatrenia na zlepšenie, ktoré sa budú realizovať v najbližších mesiacoch. Na lokalite Hanšpíle už ochranári určité záchranné zásahy robili. Zároveň má byť odstránená trstina a náletové dreviny, stabilizuje sa vodný režim. Odvodňovacie kanály budú sčasti zasypané a vybudované prehrádzky. "Výrazne sa tak spomalí odtok vody z územia, čo je kľúčové na záchranu týchto ohrozených biotopov," podotýkajú.