Vyplýva to zo štúdie, v ktorej odborníci skúmali skupinu viac ako 100.000 pacientov s ADHD a zistili, že riziko demencie je u nich až trikrát vyššie ako u bežnej populácie. Napísal o tom denník The Guardian.
Vedci zatiaľ nevedia určiť, či existuje medzi začatím liečby ADHD v dospelosti a častejším rozvojom demencie príčinná súvislosť. Podľa nich je možné, že porucha pozornosti znižuje schopnosť mozgu reagovať na procesy, ktoré sa v ňom odohrávajú v neskoršom veku, vrátane neurodegeneratívnych zmien, ktoré spôsobujú demenciu. Nemajú však jasné údaje o tom, či riziko demencie znižuje medikácia pri poruche ADHD a či sa vyšší výskyt demencie môže týkať aj ľudí, ktorým bola diagnostikovaná porucha pozornosti ako deťom.
Autormi štúdie zverejnenej v odbornom periodiku Jama Network Open sú izraelskí lekári, ktorí od roku 2003 skúmali zdravotný stav skoro 110.000 pacientov, ktorí nemali ADHD ani demenciu. Do roku 2020 sa diagnóza ADHD objavila u 730 z nich a z týchto 730 sa potom 96, teda 13 percent, začalo potýkať tiež s demenciou. U tých, ktorí ADHD netrpeli, bola diagnóza demencie menej častá - dostalo ju sedem percent ľudí.
"Hlavné je, že ľudia s ADHD by nemali panikáriť. Túto súvislosť je len potrebné potvrdiť a ak sa to stane, zistiť, či riziko (demencie) znižuje užívanie liekov na ADHD, "komentoval novú štúdiu Chris Hollis z univerzity v Nottinghame, ktorý sa na výskume nepodieľal. Podľa neho je tiež možné, že v hre sú aj ďalšie faktory, ktoré zatiaľ vedci nezohľadnili.