V roku 2014 preto venujeme týmto velikánom samostatný seriál článkov. Patrí medzi nich aj svetoznámy vynálezca Aurel Stodola. Do histórie sa zapísal najmä ako priekopník konštrukcie spaľovacích motorov a turbín.
Aurel Stodola sa narodil 10. mája 1859 vo Vrbici, ktorá je dnes časťou Liptovského Mikuláša. Pochádzal z rodiny garbiara. Už ako malý chlapec vynikal technickým nadaním, neskôr študoval techniku v Budapešti a Zürichu. Mladý Stodola absolvoval prax v pražských strojárskych podnikoch, napokon štúdiá ukončil na parížskej Sorbonne. Od roku 1892 prednášal ako profesor Vysokej školy technickej v Zürichu, kde pôsobil takmer štyri desaťročia. Viedol katedru konštrukcie a stavby strojov, jej súčasťou bolo aj na tie roky moderné laboratórium vybudované pod Stodolovým vedením.
V rámci vedeckej činnosti položil základy stavby parných a spaľovacích turbín. „Jeho výpočty a konštrukcie dali pevný základ práve tomuto svetoznámemu odvetviu švajčiarskeho strojárstva,“ vysvetľuje publicista Ján Barica v knihe Slávni priekopníci slovenskej vedy a techniky. Stodolovo vrcholné dielo s názvom - Parné turbíny a ich výhľady ako strojov poháňaných tepelnou energiou - vyšlo v roku 1903 a preložili ho do mnohých jazykov. Neskôr monografiu dopĺňal o ďalšie poznatky vo výskume.
Einsteinov kolega
Počas prvej svetovej vojny utrpeli masy vojakov ťažké zranenia, lekári im následne museli v poľných lazaretoch často amputovať končatiny. Stodola preto v spolupráci s chirurgom Ferdinandom Sauerbruchom skonštruoval v roku 1915 umelú pohyblivú ruku. Na rovnakom princípe boli následne vyrábané protézy chodidiel a nôh. Prácu a vedomosti talentovaného Liptáka si vážili mnohé vedecké kapacity. V roku 1901 vymenovali Aurela Stodolu za čestného doktora zürišskej univerzity, v roku 1909 zase získal najvyššie vyznamenanie nemeckých inžinierov a Veľká Británia ho vyznamenala prestížnou Zlatou medailou Jamesa Watta. Stodola pôsobil aj ako korešpondent Francúzskej akadémie vied.
Istý čas patril ku kolegom Aurela Stodolu aj svetoznámy fyzik Albert Einstein. „Stodolova sila bola v neustálej túžbe po poznaní a v mimoriadnej jasnosti jeho myslenia,“ vyjadril sa Einstein pri príležitosti 70. narodenín Aurela Stodolu. Jeden z najväčších slovenských vynálezcov zomrel v Zürichu 25. decembra 1942, v roku 1989 boli jeho pozostatky prevezené do Liptovského Mikuláša. „Základy modernej teórie parných a plynových turbín, ktoré položil Stodola, platia dodnes,“ hodnotí Barica.