Forbes na Starú Ľubovňu nešetril chválou. „Mesto ležiace na brehu rieky, ktorého história sa píše od roku 1292, láka turistov zmesou histórie, kultúry a prírody. Región je vhodný na turistiku a inú vidiecku rekreáciu.
Kultúrny program na impozantnom hrade Stará Ľubovňa láka na ohňové a svätohubertské slávnosti, ktoré sa konajú v skanzene a zahŕňajú prezentáciu privolávania jeleňov a požehnanie zvierat,“ píše Forbes. Naše malé mesto na severovýchode zaradil medzi svetoznámy Český Krumlov a ďalšie mestá z Nemecka, Anglicka či Nórska.
Kvalitný hrad
Prednosta tamojšieho mestského úradu Aleš Solár vraví, že Starej Ľubovni zrejme pomohlo, že sa v roku 2021 stala slovenským mestom kultúry. „Pozitívom je, že klape spolupráca medzi jednotlivými mestskými organizáciami. Najviac by som vypichol náš hrad a podhradie. Spĺňa európsku kvalitu. Aj ja, čo sa na veci pozerám kritickými očami, som každodenne očarený jeho nádherou. Ročne ho už navštevuje 200-tisíc ľudí, čo je veľmi pekné číslo. Snažíme sa však zveľaďovať aj nádherné historické námestie a postarať sa o ďalšie atrakcie,“ prezradil svoj názor Solár.
Čo treba vylepšiť
Okrem atraktívnych zákutí však v Starej Ľubovni majú čo zlepšovať. Ľudia sa sťažujú napríklad na nekvalitnú cestu vedúcu do mesta od Popradu alebo parkovisko pri železničnej stanici s výtlkmi, či zanedbanú staromódnu autobusovú stanicu.
Rebríček na druhej strane >>>