Počas tohto obdobia sa urobilo viac ako 11 miliónov screeningových mamografií, ktoré prispeli k odhaleniu takmer 62.000 nádorov prsníka, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
"Za posledných 20 rokov sa aj vďaka mamografickému screeningu výrazne zvýšil podiel žien, ktorým nádor prsníka objavili v najskoršom štádiu," podotkol vedecký vedúci Národného screeningového centra Ondřej Májek. Liečba takýchto nádorov je dnes podľa neho veľmi úspešná. "Na screening bohužiaľ chodí pravidelne približne len 60 percent žien vo veku 45 až 69 rokov," zdôraznil Májek.
V Česku každoročne lekári odhalia viac ako 7000 nových prípadov karcinómu prsníka a v dôsledku tejto choroby každý rok zomrie asi 1700 z nich. Priemerný vek pacientiek, ktorým zhubný nádor diagnostikujú, je podľa ministerstva okolo 65 rokov, ochorenie sa však týka aj mladších žien.
Podľa riaditeľky Aliancie žien s rakovinou Štěpánky Pokornej panujú okolo mamografického vyšetrenia mýty. "Môžem uistiť, že ani stlačenie potrebné na vytvorenie snímky, ani žiarenie, ktoré mamograf vyžaruje, rakovinu nespôsobí," povedala Pokorná. Niektoré ženy toto vyšetrenie totiž stále odmietajú a preferujú ultrazvuk. Táto vyšetrovacia metóda je však podľa jej slov vhodná pre mladšie ženy, keďže hmota ich prsníkov je natoľko hutná, že je pre žiarenie mamografu málo priestupná. Pre staršie ženy je naopak mamograf vhodnejší, dodala Pokorná.