Vyplýva to z informácií rezortu spravodlivosti. Ministerka Jana Dubovcová ešte vo štvrtok 19. októbra v tejto súvislosti zdôraznila, že zriadenie miestností prichádza s minimálne 20-ročným omeškaním. „Tieto (miestnosti) sme už plánovali dávno, zatiaľ ich budeme mať na ôsmich súdoch," povedala Dubovcová. Doplnila, že pribudnúť by čoskoro mohli aj v Žiline a Banskej Bystrici.
Špeciálne výsluchové miestnosti pri výsluchoch zraniteľných osôb, ako sú deti, dôchodcovia, ale napríklad aj týrané alebo znásilnené ženy pomáhajú aj policajtom. Prvú takúto miestnosť zriadili ešte v roku 2019 na Akadémii Policajného zboru v Bratislave. Polícia ešte v máji 2019 v tejto súvislosti informovala, že policajti ročne absolvujú viac ako 5-tisíc výsluchov zraniteľných osôb.
Špeciálne miestnosti sa skladajú z dvoch priestorov. Prvý je „ako obývačka", tam sa nachádza len obeť trestného činu a policajný vyšetrovateľ. Vedľa tejto miestnosti je takzvaná technická miestnosť. V nej sú ostatné osoby, ktoré môžu byť pri výsluchu, napríklad advokáti, výsluch sledujú a prostredníctvom vyšetrovateľa môžu klásť obeti otázky. Priamo so zraniteľnou osobou komunikuje len vyšetrovateľ. Celý výsluch je zároveň technicky zaznamenaný.