Pozornosť sa jej však venuje až pre komplikácie, ku ktorým vedie. Najčastejšie sú to zlomeniny kostí predlaktia, stavcov a horného konca ramennej či stehennej kosti. Ako jej máme predchádzať a čomu sa vyhýbať v našom životnom štýle?
Osteoporózu si spájame predovšetkým s vyšším vekom. Ide o ochorenie, ktoré sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí. Vedie k oslabeniu pevnosti kostí, a tým k zvýšeniu ich lámavosti. Rizikom týchto zlomenín sú u nás postihnuté odhadom stovky tisíc žien a mužov.
,,Osteoporóza je tichý zlodej kosti. V začiatku prebieha bezbolestne a prvým príznakom sú zlomeniny. Varovným príznakom môže byť bolesť medzi lopatkami pri sedení a státí alebo zníženie výšky postavy,“ uvádza Pavol Masaryk, vedúci Osteocentra Národného ústavu reumatických chorôb (NURCH) v Piešťanoch. Podľa jeho slov sú dôsledkom osteoporózy zlomeniny vznikajúce aj pri minimálnej alebo žiadnej traume. Najčastejšie miesta zlomenín sú kosti predlaktia, stavce, krčky stehennej kosti a horný koniec ramennej kosti.
Ako s ňou žiť
Lekári vyzývajú na dostatočný príjem vápnika a vitamínu D u detí. V období rastu dokážeme z celkového množstva prijatého vápnika vstrebať až 75 percent, v dospelosti už len asi 20 až 40 percent. „Základom liečby osteoporózy je udržovanie fyzickej aktivity, posilňovanie svalového aparátu, dostatočný prívod vápnika a vitamínu D. Špeciálne lieky v prípade výskytu zlomenín alebo výrazného zníženia kostnej denzity sú zamerané na potlačenie vstrebávania kostného tkaniva, alebo na podporu novotvorby kosti,“ upozorňuje Pavol Masaryk. Základným vyšetrením pri osteoporóznych zlomeninách je röntgenové vyšetrenie danej lokality. Preventívnym vyšetrením ešte v štádiu pred zlomeninami je meranie hustoty kostí (denzitometria). Ide o röntgenové vyšetrenie s minimálnou radiačnou záťažou.
Čo je osteoporóza
Ochorenie, ktoré sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí. Vedie k oslabeniu pevnosti kostí, a tým k zvýšeniu ich lámavosti. Preriedená kosť sa stane menej odolnou proti mechanickým vplyvom (ťahu, tlaku, šmyku a krúteniu), klesá jej pružnosť a pevnosť, v dôsledku čoho sa zvyšuje riziko zlomenín.