Tretí najčastejší zabijak
Rakovina prsníka je v súčasnosti celosvetovo najčastejšie sa vyskytujúcim zhubným nádorom u žien a zároveň je u žien aj druhou najčastejšou príčinou úmrtia. Presný mechanizmus vzniku rakoviny prsníka nie je známy. Na Slovensku je úmrtnosť na rakovinu jedna z najvyšších a európsky priemer presahuje o viac ako 20 %. Rakovina prsníka je na Slovensku tretím najčastejšie sa vyskytujúcim druhom rakoviny a najčastejšie sa vyskytujúcim druhom rakoviny u žien. Úspešnosť liečby vážnej diagnózy, akou karcinóm prsníka určite je, závisí aj od toho, ako ďaleko rakovina pokročila, fázy ochorenia v čase stanovenia diagnózy (štádium 0 - IV) a od toho, aký typ rakoviny je prítomný. Kriticky dôležité sú preto prevencia, skríning a včasné zachytenie.
Môžu, ale nemajú povinnosť - stanovisko VšZP
- Na základe posúdenia doloženej zdravotnej dokumentácie VšZP dospela k dôvodnému záveru, že schválením žiadosti by finančné prostriedky VšZP nepostačovali na úhradu lieku s prihliadnutím na predpokladaný vplyv na prostriedky verejného zdravotného poistenia. Zdravotná poisťovňa zdôrazňuje, že zdravotná poisťovňa môže, a teda nemá povinnosť, v odôvodnených prípadoch uhradiť registrovaný liek nad rámec platnej kategorizácie. S poukázaním na vyššie uvedené skutočnosti, VšZP nesúhlasí s úhradou lieku Keytruda pre pacientku na základe verejného zdravotného poistenia.
Čo je TNBC?
Triple-negatívne karcinómy prsníka (TNBC) tvoria približne 15 % všetkých malígnych nádorov prsníka. Je to agresívny podtyp nádorov prsníka a predstavuje asi 15 % z novo diagnostikovaných karcinómov prsníka. Charakteristický je rýchlym rastom a častejším návratom ochorenia. Vyskytuje sa častejšie u žien mladších ako 50 rokov a býva v 20 % dedične podmienený. Nie každá pacientka s nádorom prsníka má zdedené poškodené gény. Na genetické vyšetrenie pacientku odosiela lekár, ktorý má podozrenie, že nádor mohol vzniknúť na dedičnom podklade.