MUDr. Jozef Köppl je predsedom Slovenskej resuscitačnej rady, prezidentom Slovenského Červeného kríža a zástupcom prednostu Detskej kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Národného ústavu detských chorôb v Bratislave. Okrem svojej bezprostrednej lekárskej práce sa mimoriadne zasadzuje za to, aby v ideálnom svete každý jeden z nás dokázal poskytnúť prvú pomoc a zachrániť tak život človeku.
Čím sa zaoberá Slovenská resuscitačná rada?
Je to združenie nielen odborníkov, ale aj laikov. Teda ľudí, ktorí sa zaujímajú o resuscitáciu, či už z odbornej, alebo z laickej stránky. Slovenská resuscitačná rada vznikla v roku 2013, je národným partnerom Európskej resuscitačnej rady, čo je celoeurópska inštitúcia, ktorá je súčasťou ILCOR (International Liaison Committee on Resuscitation) a je zameraná na správne poskytovanie resuscitačnej starostlivosti na všetkých úrovniach v jednotlivých krajinách sveta.
Čo si máme pod tým konkrétne predstaviť?
Resuscitácia sa dá označiť ako oživovanie. Je to postup, ktorý je určený na obnovenie základných životných funkcií u človeka s náhle vzniknutou situáciou bezprostredného ohrozenia života - so zastavením krvného obehu. Takýto človek je v bezvedomí, nedýcha a nemá funkčný krvný obeh a je potrebné mu okamžite pomôcť. Spôsob, akým to urobiť podľa najnovších odporučení a ako sa to správne naučiť, je to, čím sa zaoberá Slovenská resuscitačná rada.
Najdôležitejšie je podať pomoc čo najskôr. Každý z nás má schopnosť zachrániť život človeka, ak začne s resuscitáciou okamžite. Je to naozaj dôležité, lebo aj tá najrýchlejšia profesionálna pomoc by už nemusela byť účinná, ak do jej príchodu nebola poskytovaná laická pomoc - resuscitácia. Preto by mal resuscitačný postup ovládať každý z nás. Platí totiž, že ruky človeka - bez nejakých zložitých vedomostí - vedia zachrániť ľudský život.